Gönderen Konu: HP 8600 network yazıcı kurulumu...  (Okunma sayısı 1571 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Symptom

HP 8600 network yazıcı kurulumu...
« : 06 Ekim 2013 - 21:31:12 »
Öncelikle merhaba arkadaşlar.

Forumda da arch linuxde de yeniyim.

Başlıkta yazdığım gibi Hp 8600 marka yazıcım var. Kurulumunu diğer kullandığım mint ve LMDE distrolarında [c]hplib[/c] ile rahatlıkla kurmuştum , sorunsuz çalışıyor. aynı şekilde archda da kurmaya çalıştım. menüde "HP DEVICE MANAGER" diye bir başlık geliyor ancak tıkladığımda hiçbirşey ne çalışıyor ne açılıyor. özetle hiçbir işe yaramıyor. Settingsden yazıcılara giriyorum unlock a tıklayıp şifremi giriyorum ancak "+" aktif olmuyor. ordan da yazıcı eklemeyi başaramadım. [c]~yaourt -S hplip-plugin[/c] kurdum ancak o da sonucu değiştirmedi. komut satırından [c]hp-check[/c], [c]hp-doctor[/c] gibi seçenekler vardı onlarda çözemedi sorunu. [c]sudo hp-setup -i[/c] ile komut satırında kurulum yapmaya çalıştığımda networkü seçiyorum yazıcımın modelini buluyor isim veriyorum yazıcıma ancak alttaki uyarıyı alıyorum.

Kod: [Seç]

Using queue name: Officejet_Pro_8600
Locating PPD file... Please wait.
error: No PPD found for model officejet_pro_8600 using old algorithm.
error: Unable to find an appropriate PPD file.

Would you like to specify the path to the correct PPD file to use (y=yes, n=no*, q=quit) ?

ne yapmam gerek fikri olan var mı arkadaşlar?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Symptom

Re: HP 8600 network yazıcı kurulumu...
« Yanıtla #1 : 06 Ekim 2013 - 23:15:40 »
arkadaşlar sorunu irc kanalındaki arkadaşlar yardımıyla çözdüm. aynı sorunla karşılaşan olursa diye burda da çözümü paylaşıyorum.

terminalden;
pacman -S cups cups-pdf hplip pyqt3 python2-pyqt

pacman -S system-config-printer

systemctl start cups

diyoruz
hp-setup

komutu ile terminalde kurulumu başlatıyoruz. yazıcıyı bulup kuruyoruz. deneme sayfası bastırdığınız zaman yazıcı sorunsuz çalışıyor. ancak burda dikkat edilmesi gereken birşey var. bilgisayarı ne zaman kapatıp açsam yazıcı tekrar gitmiş oluyordu. bu sorunu da settingsten yazıcılara girip orda "unlock" a tıklıyoruz. şifremizi giriyoruz. "+" ya basıyoruz. yazıcımızı bulup 2. kez ekliyoruz. diyeceksiniz ki aynı yazıcıyı neden iki kez kuruyoruz? anladığım kadarı ile ilk kurduğumuzun bağlantı noktası localhost üzerinden, ancak sonradan kurduğumuz direk yazıcının ipsi üzderinden. mesela benimkisi 192.168.1.2.bu sayede bilgisyarı yeniden başlatsak dahi yazıcı önceden olduğu gibi tekrar kuruluma ihtiyaç duymuyor

Hatalı kısımlar varsa affola. Daha deneyimli arkadaşlar düzeltirse sevinirim, ben de öğrenmiş olurum.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Re: HP 8600 network yazıcı kurulumu...
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2013 - 10:16:25 »
Hoşgeldin @Symptom. Biz sorunu okumadan siz çözüme ulaşmışsınız. Yazmanız aynı sorunu yaşayan arkadaşlara faydalı olabilir. Teşekkürler.