Haberler

Çeviri yapılması gereken resmi wiki sayfaları

cumali · 370

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Arkadaşlar, çeviri yapılması gereken resmi wiki sayfalarını bu başlıktan paylaşalım. Bu alan üye ve ziyaretçilere kapalıdır.

@tarakbumba, resmi wiki sayfalarına ve güncel olup olmadığı hakkında bilgiye sahip olduğunuzdan çevirisinin yapılaması gerekenleri burada siz belirtin. Arkadaşlarımız ilgili sayfayı çevirip buraya aktarsın. Sizde bunu uygun hale dönüştürüp ( teknik olarak) ilgili yerlere aktarımını yapsanız olmaz mı?

Bu arada  @YFDogan moderator olarak atanmıştır.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: cumali »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #1 : 30 Mart 2012 - 15:27:48
Örnek çevirilmesi gereken wiki.archlinux.org sayfası. Burada çevirilmesi gereken satırlar kod içindekilerdir.Çevirilmiş halini sıkıntı çekerseniz kod içinde vermeyin.Biz düzenlemeyi yaparız.

Kod: [Seç]
Cinnamon is a Linux desktop which provides advanced innovative features and a traditional user experience. The desktop layout is similar to Gnome 2. The underlying technology is forked from Gnome Shell. The emphasis is put on making users feel at home and providing them with an easy to use and comfortable desktop experience.
Installation

Install cinnamon from the Arch User Repository.

You will probably want to install also cinnamon-extensions-git and cinnamon-themes-git.

Because Cinnamon is a fork of the GNOME3 shell you can install the whole gnome group from the Official Repositories, or just the packages you need.

At last you have to add this to your ~/.xinitrc:

exec ck-launch-session gnome-session-cinnamon
[/s]
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: decent »

Yanıtla #2 : 30 Mart 2012 - 15:56:51
Cinnamon is a Linux desktop which provides advanced innovative features and a traditional user experience. The desktop layout is similar to Gnome 2. The underlying technology is forked from Gnome Shell. The emphasis is put on making users feel at home and providing them with an easy to use and comfortable desktop experience.

Cinnamon, gelişmiş yenilikçi özellikleri ve geleneksel Linux deneyimini birlikte kullanıcıyla buluşturan bir Linux masaüstüdür. Geliştirilmesi durdurulmuş Gnome2 ye çok yakındır ve Gnome Shell den çatallanmıştır. Kullanıcılarına, kendi evlerinde imiş hissi verir.

KURULUM

Installation

Install cinnamon from the Arch User Repository.

AUR deposundan cinnamon kurunuz.

You will probably want to install also cinnamon-extensions-git and cinnamon-themes-git.

Muhtemelen cinnamon-extension-git ve cinnamon-themes-git eklentilerini de kurmak isteyeceksiniz.

Because Cinnamon is a fork of the GNOME3 shell you can install the whole gnome group from the Official Repositories, or just the packages you need.

Çünkü Cinnamon, Gnome 3' ten çatallanmıştır ve  Resmi Depolardan dilerseniz bütün Gnome Grubu nu dilerseniz sadece ihtiyacınız olan paketleri kurabilirsiniz.

At last you have to add this to your ~/.xinitrc:

Son olarak şunu  sizin ~/.xinitrc:  dosyasına eklemek zorundasınız:

Kategori :

Masaüstü Ortamları

Category: 

Desktop environments (English)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: cumali »

Çevrimdışı tarakbumba

Yanıtla #3 : 30 Mart 2012 - 16:02:33
Aslında öncelikli olarak önceden çevirisi yapılmış ve güncelliğini yitirmiş olan yazıları güncellemek gerekiyor. Meselaa Xorg sayfası orijinal yazıya göre oldukça eski. Bu sayfanın baştan aşağı  orijinal metne göre elden geçmesi gerekiyor. Bunun dışında tek tek şunlar çevrilmeli diyemem. Belge sayısı çok fazla. Çevrilecek belgeler arasında öncelikle sistem kurulumu ile ilgili olan (Xorg kurulumu, KDE kurulumu gibi...) belgeler, sistem yapılandırması ile ilgili belgeler (rc.conf v.b.) ile temel donanım ile ilgili belgeler (nvidia, ati, catalyst v.b.) yer alsa iyi olur. İlk elden bunlar faydalı olacaktır.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Anonymous »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #4 : 30 Mart 2012 - 16:04:30
Maşaallah, bu ne hız @YFDogan, çeviri için teşekkür ederim.Bileginize sağlık.:)

Yanıtla #5 : 30 Mart 2012 - 16:13:01
Boş kaldıkça devam ederim. Siz çevirilecek olanları yollayın her fırsatta devam ederiz inşaallah. Arch kuramadık bari böyle katkımız olsun :)

Çevrimdışı tarakbumba

Yanıtla #6 : 30 Mart 2012 - 17:52:38
Cinnamon ArchWiki sayfası. YFDogan, wiki sayfasında üstteki "düzenle" yazan kısma girersen sayfanın yapısını görebilirsin.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #7 : 30 Mart 2012 - 18:07:25
Aynı hızda wiki'ye eklemişsin @tarakbumba. Teşekkürler. Bu arada bende wiki taslak bölümüne düzenlenmiş halini ekledim.

Çevrimdışı tarakbumba

Yanıtla #8 : 30 Mart 2012 - 18:11:15
YFDogan' ın da desteğiyle inşallah daha çok belgeyi dilimize kazandıracağız. Özel iletini gördüm, özelden cevaplamak yerine wikiye atıverdim. :)

Yanıtla #9 : 30 Mart 2012 - 19:21:22
Çevrilecek sayfaları bekletmeyin arkadaşlar isterseniz. E posta olarak ta atabilirsiniz. Buraya günlük belki bakamayabilirim ama e-posta sürekli kontrol altında. Hatta, buraya beni ilgilendiren bir ileti yazıldığında e-posta ile bilgilendirme özelliği var ise forum yapısının daha verimli olur.

Selamlar.

Yanıtla #10 : 30 Mart 2012 - 19:28:23
Bu arada benim hemen ilgimi çeken iki paket, aur2ccr ve larch paketleri. aur2ccr arch depolarındaki paketleri chakra için uyarlıyor sanırım, larch ta herhalde kendi iso kalıbımızı oluşturmaya yarıyor. Bu paketlerin ayrıntılı bir kullanım rehberi var ise hazırda hemen bu ikisiyle ilgilenebilirim.

Çevrimdışı tarakbumba

Yanıtla #11 : 31 Mart 2012 - 00:44:32
Arkadaşlar, bana katılırsanız, bu konunun ilk iletisini yeniden düzenleyelim. Teklifim şu: Öncelikli çevrilmesi gereken konuları ilk iletiye alt alta ve aciliyet durumunu yazalım. Çeviriyi yapan arkadaşlar da çeviri tamamlandığında üzerini çizsinler. Şu an hepimizin ileti düzenleme yetkisi olduğuna göre sorun yaratmaz sanıyorum. Ne dersiniz?

YFDogan, bahsettiğin sayfaları çevirebilirsin elbette. Hatta daha iyisi doğrudan http://archtr.org/drupal/belgeler altında uygun bir kategoriye yaz. Nasıl olsa özel wiki söz dizimi gerekmiyor. Aynı foruma bir belge hazırladığın gibi yazarsın. Yapabilir misin? Çünkü bu arada ben de wikideki belgeleri oraya atmaya zaman kazanırım. Gönlünden geçen çeviriye el atabilirsin. Ancak bizim için ilk elden güncelliğini yitiren yazıları güncel hale getirmek en acil olan. Yapabilirsen, ArchWiki' deki türkçe kısmında ana sayfada türkçeye çevrilen tüm belgeler bağlantısında göreceğin yazıları denetlemeye çalış. Şöyle ki, yazının üzerinde geçmiş kısmı olacaktır. Orada en son yapılan değişikliği görürsün. Gen2ly, Thestinger, Kynikos ve Pointoire kullanıcılarının yaptığı değişiklikler bot değişiklikleridir ve bizi ilgilendirmez. Bunlar dışındaki kullanıcıların yaptığı en son değişiklik tarihi yazının güncelliğini belirler. İngilizce yazı metninde de aynı işlemi yaparsan o yazının güncelliği ile bizim yazımız arasında önemli derecede zaman farkı gördüğünde yazının baştan aşağı elden geçmesi gerektiğini anlayabilirsin. Bu tip yazıları güncelleyebilirsek çok iyi olur. Çünkü eldeki yazılar çoğunlukla yapılandırma ile ilgili ve Arch kullanmaya başlayanların en çok sorduğu soruların cevapları.

Çevrimdışı Felâsife

Yanıtla #12 : 31 Mart 2012 - 10:59:24
Alıntı yapılan: "YFDogan"

Hatta, buraya beni ilgilendiren bir ileti yazıldığında e-posta ile bilgilendirme özelliği var ise forum yapısının daha verimli olur.

Selamlar.

Sol altta "Konuya Abone Ol" linkinden istediğin konuya abone olabilirsin, uyarı -posta ile gelecektir.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #13 : 21 Nisan 2012 - 14:51:13
Arkadaşlar, wiki konusunda YFDogan'ın çevirilerini düzenleyip taslak bölümüne aktarıyordum. Muhtemel karışıklığı önleme adına wiki konusunda çekimser kalıp karışmayacağım.Bilginize.

Yanıtla #14 : 21 Nisan 2012 - 15:02:25
Wiki taslakları başlığı altında devam etmem sıkıntı oluşturuyorsa önceki düzende devam edebilirim. Daha kolay ve belgeyi saklamamı gerektirmediği için bu şekilde yapayım demiştim.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Yanıtla #15 : 30 Nisan 2012 - 17:00:04
@YFDogan,rica etsem grup2 wiki sayfasının çevirisini yapabilirmisin?

https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB2#Install_to_Partition_or_Partitionless_Disk
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Yanıtla #16 : 30 Nisan 2012 - 17:11:17
Dün baktım o sayfaya çevireyim diye çok uzun olunca beklemeye aldım.. Nvidia yı bitiremedim daha . Nvidia bitsin aklımda Grub2.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »