Gönderen Konu: Netctl ile Kablosuz Ağ Profili Oluşturma  (Okunma sayısı 4417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

Netctl ile Kablosuz Ağ Profili Oluşturma
« : 11 Ağustos 2013 - 17:49:31 »
Kablosuz ağ konusunda sorunlar yaşandığını ve bu nedenle kurulum yapılamadığını duydum ve askere gitmeden önce son hizmetimi yapmak istedim. Askere 14 Ağustos Çarşamba günü gidiyorum. Dualarınızı eksik etmeyin.

Öncelikle netctl'de profil yönetimi için hazırladığım belgeyi buradan indirebilirsiniz.

Kod halini de paylaşayım:
Kod: [Seç]
##################################################################################################
##### Bu belge HASAN GORMUS ( hsngrms ) tarafindan 2013 yilinda hazirlanmistir. CC BY-SA 3.0 #####
##################################################################################################

### GENEL AYARLAR ###

# tirnak icine ag baglantinizi tanimlayici birseyler yazin, cokta onemli degil
Description='superonlinee'

# tirnak icine baglanti turunuzu yazin, konumuz kablosuz oldugundan boyle kalmali
Connection='wireless'

# tirnak icine arayuz adini yazin, iwconfig komutu ile tespit edebilirsiniz
Interface='wlp3s0'

### KABLOSUZ AYARLARI ###

# tirnak icine ag baglantinizin sifreleme tipini yazin, genellikle wpa olur
Security='wpa'

# tirnak olmadan ag baglantinizin adini yani essid veya ssid adini girin
ESSID=superonlinee

# burada guvenlik geregi sifremizi kriptolu olarak yazacagiz
# kriptolama islemi asagidaki komutla yapilir
# wpa_passphrase KABLOSUZ-AG-ADINIZ KABLOSUZ-AG-SIFRENIZ
# bu komutu verince size verecegi ciktida psk=... seklinde kriptolu sifreyi verir
# kriptolu sifreyi kullanmak icin Key=/"... olarak kriptolu sifrenizi girersiniz
# cift tirnak ile baslayan sifrenin sonunda cift tirnak yok, bu bir hata degil kural
Key="BURAYA-SIFRENIZI-KRIPTOLANMIS-OLARAK-YAZIN

# ag baglantiniz gizli ise onundeki # isaretini kaldirin
#Hidden=yes

### IP AYARLARI ###

# ip adresini otomatik almasi icin tirnak icine dhcp, elle atamak icin static yazin
IP='dhcp'

# ip adresini elle atamak isterseniz tirnak icindeki degeleri kendinize gore duzenlemelisiniz
#IP='static'
#Address='192.168.1.2/24'
#Gateway='192.168.1.1'

# dhcp icin harici client kullanmak isterseniz adini tirnak koymadan yazin
#DHCPClient=dhclient

# host adinizi tirnak icinde yazin, /etc/hostname ve /etc/hosts ile uyumlu olmali
Hostname='HOST-ADINIZI-YAZIN'

# otomatik dns kullanmak istemiyorsaniz onundeki # isaretini kaldirin
# farkli dns adresleri kullanmak icin tirnak icine adresleri yazin
#DNS=('8.26.56.26' '8.8.8.8' '208.67.222.222')

##### Bu belge HASAN GORMUS ( hsngrms ) tarafindan 2013 yilinda hazirlanmistir. CC BY-SA 3.0 #####

----NOT: Konunun başlığı değiştirilmiş ve aşağıdaki bilginin konuyla alakası kalmamıştır.----

Yeni kurulum belgesine gelirsek, buradan PDF olarak indirebilirsiniz.

Aslında tam olarak yeni değil ve vakit darlığından dolayı %100 test edilmedi ama wifi-menu çalışıyor olmalı herkeste. Belgedeki göze çarpan tek değişiklik sorun yaşanan kablosuz bağlantıdan dolayı netcfg yerine netctl gelmesi oldu. Herhangi bir sorun dikkatinizi çekerse yorumlarınızı esirgemeyin çünkü gitmeden konuya birkaç kez daha bakmaya çalışacağım.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Re: Netctl ile Profil Oluşturma ve Yeni Arch Linux Kurulum P
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2013 - 09:28:55 »
Kardeşim ellerine sağlık. Dualarımız seninle olacak.

Allah yardımcın olsun.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #2 : 12 Ağustos 2013 - 14:14:12 »
Ben bu netctl'yi denedim ama kablolu bağlantıda 10sn.'de başlıyor, onun için onun yerine dhcpcd.service kullanıyorum, 200ms veya 400ms ile başlıyor.

Halbuki forumda incelediğime göre netctl daha iyi.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı mete13

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2013 - 14:48:47 »
Hayırlı teskereler Allah yüzünü yar ve yardımcın olsun.

Keşke şu networkmanager sorunuda çözülde iş yerinedki bilgisayarda networkmanager aktif oluduğu zaman net çalışmıyor sadace dhcpcd ile bağlanabiliyorum. Bu sorun hem arch hemde manjaro da var :( bir türlü çözemedim. Ana forumda da bahsedilmiş ama genellikle çözüm yok. (Ben kablolu bağlantı kullanayorum)
01001110011001010010000001001101011101010111010001101100011101010010000001010100111111000111001001101011111111000110110100100000010001000110100101111001011001010110111001100101

T.C

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #4 : 12 Ağustos 2013 - 14:52:55 »
Ben de networkmanager başlıyor, iyi de çalışıyor tek dezavantajı geç başlaması; ben de 8 veya 9sn.de başlıyor.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #5 : 12 Ağustos 2013 - 15:00:54 »
Hasan kurulum belgesi çok iyi ama bluetooth için bluedevil yüklendiğinde kde bağımlılıklarını da yüklüyor ve bayağı bir paket indiriliyor. Onun için bununla ilgili bir bilgilendirme yapılsa ve alternatif verilse gnome-bluetooth veya blueman gibi daha iyi olur.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #6 : 14 Ağustos 2013 - 01:11:39 »
Alıntı yapılan: "decent"
Kardeşim ellerine sağlık. Dualarımız seninle olacak.

Allah yardımcın olsun.

Allah razı olsun abi.

Alıntı yapılan: "cokomoko"
Ben bu netctl'yi denedim ama kablolu bağlantıda 10sn.'de başlıyor, onun için onun yerine dhcpcd.service kullanıyorum, 200ms veya 400ms ile başlıyor.

Halbuki forumda incelediğime göre netctl daha iyi.

netcfg'de arkaplana atma özelliği vardı, netctl'de henüz böyle bir özellik olmadığı için dediğin gibi geç başlıyor.

Alıntı yapılan: "mete13"
Hayırlı teskereler Allah yüzünü yar ve yardımcın olsun.

Keşke şu networkmanager sorunuda çözülde iş yerinedki bilgisayarda networkmanager aktif oluduğu zaman net çalışmıyor sadace dhcpcd ile bağlanabiliyorum. Bu sorun hem arch hemde manjaro da var :( bir türlü çözemedim. Ana forumda da bahsedilmiş ama genellikle çözüm yok. (Ben kablolu bağlantı kullanayorum)

Sağol abi Allah razı olsun.

Alıntı yapılan: "cokomoko"
Hasan kurulum belgesi çok iyi ama bluetooth için bluedevil yüklendiğinde kde bağımlılıklarını da yüklüyor ve bayağı bir paket indiriliyor. Onun için bununla ilgili bir bilgilendirme yapılsa ve alternatif verilse gnome-bluetooth veya blueman gibi daha iyi olur.

Bluetooth konusu biraz da formaliteden belgede yer alıyor. Gerçekten bluetooth kurulumu için detaylı bilgi verecek olsaydım tek başına 1 sayfa o tutardı çünkü mesela bahsettiğin gnome-bluetooth'ün eski dizüstümde son sürümü  düzgün çalışmazken downgrade yapıp 2.32'lere dönünce çalışıyordu. Bluedevil'de böyle bir sorunla karşılaşmadığım için belgeye onu koydum. Şuanki kullandığım dizüstünde ise bluetooth maalesef yok, o nedenle bu dizüstüne geçtiğimden beri belgede o kısma dokunamadım zaten.

[/hr]

Abilerim, arkadaşlarım, hakkınızı helal edin. Benim üzerinizde hakkım varsa helal olsun. Gelince Allah'ın izniyle tekrar görüşürüz.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #7 : 14 Ağustos 2013 - 01:18:08 »
Hepimizden razı olsun.