*
Arch Linux Türkiye Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

"nvidiabl" ve "nvidiablctl" paketleri 3063

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

"nvidiabl" ve "nvidiablctl" paketleri
« : 16 Kasım 2012 - 04:13:17 »
Bakımını üstlenip yenilediğim nvidiabl ve kendi oluşturduğum nvidiablctl paketlerini ve ne işe yaradıklarını paylaşmak istiyorum.

Paketlere buradan erişebilirsiniz.

nvidiabl nedir?

nVidia ekran kartlarında parlaklığı ayarlayabilmenizi sağlayan Linux sürücüsüdür.

X ortamını gördükten sonra aşağıdaki komutu vererek veya otomatik başlatma listesine ekleyerek etkin olmasını sağlayabilirisiniz.
Kod: [Seç]
# modprobe nvidiabl

nvidiablctl nedir?

nvidiabl sürücüsünün sağlamış olduğu parlaklık ayarını kolayca yapmamızı sağlar. nvidiablctl olmadan sadece nvidiabl ile parlaklığı ayarlamak için birtakım dosyaları elle düzenlemek gerekir. Bu nedenle nvidiabl kuranların bunu da kurmasını tavsiye ederim. Kurulumdan sonra aşağıdaki komutlar ile parlaklığı ayarlayabilirsiniz. (nvidiabl modülü aktif olmalıdır)
Kod: [Seç]
# nvidiablctl up
# nvidiablctl down
# nvidiablctl full
# nvidiablctl off

NOT]Her türlü yoruma açığım, özellikle PKGBUILD dosyasında ekleme çıkarma veya uygulamalarda daha efektif sonuçlar için çatallama/taban alma isteği olan varsa -kendisi de bir şeyler katarsa- seve seve uğraşırım.[/color]
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Administrator İleti: 2.228 *****
Re: "nvidiabl" ve "nvidiablctl" paketleri
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2012 - 10:15:19 »
Katkı için teşekkür ederim @hsngrms. Konusunda bir boşluğu dolduracağı inancı içindeyim.Test edip geri bildirim yapmayı isterdim. Ancak benim ekran kartı intel. NVidia kullanıcıları test edip deneyimlerini aktarırsa bu konuda daha fazla fikir sahibi olacağız. Bu arada pakete baktımda yanlış degilsem mobil uygulamalar içinde geçerliymiş. Tekrar başarılar dilerim.

« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2012 - 12:39:47 »
Yorum için teşekkür ederim @cumali abi. Mobilden kasıt dizüstü ve mini dizüstü bilgisayarlar için geçerli olması, masaüstü bilgisayar kullanıcılarında işe yarar mı bilmiyorum kullanan varsa test edip geri bildirimde bulunabilir.

Bu sürücü ile çakışan nvidia-bl var, bu iş için o daha çok kullanılıyor şuan fakat herkeste çalışmıyor (mesela bende). Hal böyle olunca ben de uzun süredir bu paketi kullanıyordum. Sahibi paketi bırakınca kimse de almayınca insiyatif aldım bu konuda tecrübem olmadığı halde.

Zor bir şey değilmiş Arch Linux için paket oluşturmak. PKGBUILD dosyasını yazmayı öğrenince gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Bu kolaylığı düşünürsek Arch Linux sürekli güncel mantığında olmasa Debian gibi stable (kararlı) sürümü olsaydı resmi paket sayısı 50,000 olurdu herhalde. :)

Administrator İleti: 2.228 *****
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2012 - 15:35:04 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"

Zor bir şey değilmiş Arch Linux için paket oluşturmak.

İşin püf noktalarını bildigine göre artık bizimde Arch paketçimiz var diyebiliriz o halde. Arch için ihtiyacımız olan paketleri listelemeye ne dersin? Tabi imkanlar dahilinde.

« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2012 - 20:19:21 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Alıntı yapılan: "hsngrms"

Zor bir şey değilmiş Arch Linux için paket oluşturmak.

İşin püf noktalarını bildigine göre artık bizimde Arch paketçimiz var diyebiliriz o halde. Arch için ihtiyacımız olan paketleri listelemeye ne dersin? Tabi imkanlar dahilinde.

Çok iyi bilmiyorum ama forumda ve Wiki'de gereken her şey var. Ne istediğini anlayamadım abi, çünkü konuyla alakasını kuramadım.

« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2013 - 16:55:02 »
Artık Nvidia kart kullanmadığım için paketleri bıraktım.