Gönderen Konu: Openbox Ana Konu (Yeni Konu Açıldı - Kilit)  (Okunma sayısı 12546 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

Openbox Ana Konu (Yeni Konu Açıldı - Kilit)
« : 22 Ağustos 2012 - 21:41:37 »
Arch Linux taban (base) kurulumundan sonra Openbox masaüstünün kurulum ve yapılandırmasının nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Anlatım bu kurulum belgesinin devamı niteliğindedir. Anlatım kurulumu 2012.09.07 kalıbı ile bu konuya göre yapanlar için güncellenmiştir.

lp[/b] ekleyiniz. Diğer grup bilgileri için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edin.

http://archtr.org/wiki/index.php?title=Unix_Gruplar%C4%B1" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/wiki/index.php?title=Unix_Gruplar%C4%B1 (Türkçe)

https://wiki.archlinux.org/index.php/Users_and_Groups#User_groups" class="bbc_link" target="_blank">http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Users_and_Groups#User_groups (Güncel, İngilizce ve diğer diller)

Kullanıcımız için şifre belirleyelim
Kod: [Seç]
# passwd KULLANICIADI

systemd[/url] konusuna göz atın.[/u][/b]

Bu adımdan sonra sistemi yeniden başlatın ve sonrasında $USER ile giriş yapın, kesinlike root olmayın.

# reboot

Terminals > xterm[/b] bulunmaktadır. Xterm yardımı ile istediğimiz uygulamayı çalıştırabilir veya aşağıdaki komutları verebiliriz. Sağ tık menüsünü ve klavye kısayollarını dilediğimiz gibi düzenledikten sonra işler daha da kolaylaşacaktır bu nedenle tavsiyem ilk önce onları düzenlemektir.

# nano /etc/pacman.conf[/code] komutu ile pacman.conf dosyanızı açın ve içerisine aşağıdakileri ekleyin
[archlinuxfr]
Server = http]
bunu yaptıktan sonra aşağıdaki komut ile kurulumu tamamlayabilirsiniz [code]# pacman -Sy cairo-dock cairo-dock-plug-ins
sonrası size kalmış istediğiniz gibi özelleştirin. Beğendiğiniz temaları burada paylaşabilirsiniz.

Hata olup düzeltilmesini, eksik görüp eklenmesini istediklerinizi belirtiniz lütfen.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Aequitas

Re: Openbox Ana Konu
« Yanıtla #1 : 28 Ağustos 2012 - 10:50:20 »
Eline sağlık @hsngrms, keşke bu belge daha önceden de olsaymış.. Bu kadar uğraşmazdım Openbox kurarken :)

Bu arada çok ufak bir düzeltme, "Masaüstü Araçları" kısmında "gtk-engine" > "gtk-engines" olacak. Ayrıca oraya "gtk-engine-equinox"u da eklersen iyi olur, bende temalarda sorun olmuştu bu paket olmadığı için. Bir de "/home/arrow/.."lar "/home/$USER/.." şeklinde güncellenirse kopyala yapıştırda kolaylık olur.

Onun dışında mesela openbox ile birlikte kullanılabilecek hafif uygulamalardan oluşan bir liste verilebilir en sonda. Mesela video oynatıcı olarak şu, resim görüntüleyici olarak şu gibi.. Çünkü her iş için pek çok uygulama mevcut ve bazıları gerçekten çok donanımlı olmasının yanında kaynak tüketimleri de devasa olabiliyor. Böyle minimal bir sisteme yakışacak türde yazılımlardan seçenekler sunulabilir.
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #2 : 28 Ağustos 2012 - 10:58:44 »
Alıntı yapılan: "Aequitas"
Eline sağlık @hsngrms, keşke bu belge daha önceden de olsaymış.. Bu kadar uğraşmazdım Openbox kurarken :)

.

Uğraşmasaydınız nasıl tecrübe sahibi olurdunuz?

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #3 : 28 Ağustos 2012 - 12:41:50 »
Bu "dmenu" nasıl bir şey? Nasıl kullanılır, nereden ayarlanır?

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #4 : 28 Ağustos 2012 - 15:36:30 »
Öncelikle cevabın için teşekkür ederim.

Vallahi bayram falan anca vakit oldu, kısmet. :)

Alıntı
Bu arada çok ufak bir düzeltme, "Masaüstü Araçları" kısmında "gtk-engine" > "gtk-engines" olacak. Ayrıca oraya "gtk-engine-equinox"u da eklersen iyi olur, bende temalarda sorun olmuştu bu paket olmadığı için. Bir de "/home/arrow/.."lar "/home/$USER/.." şeklinde güncellenirse kopyala yapıştırda kolaylık olur.

İncelemiş gözden kaçmış olanları farketmişsin sağol düzenledim.

Alıntı
Onun dışında mesela openbox ile birlikte kullanılabilecek hafif uygulamalardan oluşan bir liste verilebilir en sonda. Mesela video oynatıcı olarak şu, resim görüntüleyici olarak şu gibi.. Çünkü her iş için pek çok uygulama mevcut ve bazıları gerçekten çok donanımlı olmasının yanında kaynak tüketimleri de devasa olabiliyor. Böyle minimal bir sisteme yakışacak türde yazılımlardan seçenekler sunulabilir.

Senin de gözden kaçırdığın birşey olmuş. Bunu zaten yaptım. Eklemediğim tek şey video oynatıcı.

5. adımda kurulmasını istediğim yazılımlardan bazılarına bakalım

leafpad: metin editörü

pcmanfm: dosya yöneticisi

lxterminal: uçbirim öykünücüsü (xterm'in fare ile k/y desteği yok)

dmenu: dwm stili başlatma menüsü

gmrun: uygulama çağırıcı

viewnior: resim görüntüleyici

evince: belge görüntüleyici (daha hafif pdf okuyucular var ama kullanışlılık ve hafiflik bir aradaysa evince tek geçerim)

audacious: müzik oynatıcı

xfburn: en sağlam CD/DVD yazma araçlarından biri

tint2: panel

wbar: dock

lxtask: sistem gözlemcisi

Burada listelediklerimin hepsi oldukça hafif uygulamalardır, evince'den vazgeçemiyorum ama isteyen ePDFviewer'ı tercih edebilir.

Bu "dmenu" nasıl bir şey? Nasıl kullanılır, nereden ayarlanır?

dmenu dwm stili başlat menüsü, obkey yardımı ile ALT + F2 veya ALT + F3 gibi bir tuş kombinasyonuna atarsanız oldukça kullanışlı oluyor. Ben de ALT+F2'de gmrun, ALT+F3'de dmenu var.

dwm stili başlat menüsü nedir açacak olursak, başladığı zaman üstte bir panel belirir ve siz harf yazdıkça içerisinde o harflerin geçtiği uygulamaları listeler. Dmenu oldukça hafiftir, çabuk başlar ve yazdıklarınızı çabuk bulur yani çok hızlı bir menüdür bu sayede oldukça faydalı. Dmenu ile bilmen gereken tek şey açacağın programın gerçek adı. Mesela Evince, "Belge Görüntüleyici" diye geçer. dmenu veya gmrun ile "Belge görüntüleyici" diyerek çalıştıramazsınız "evince" ile olur ancak. Unutmadan, dmenu'nun gmrun'dan farkı programın tam adını yazmak zorunda değilsiniz. Mesela evin yazdınız tek seçenek kaldı evince, entera basın çalışsın. evi yazdınız 20 tane program çıktı bunlar arasında sağ sol tuşları ile gezinebilirsiniz.

Bu başlığı ana konu olarak açtığımdan her mesaj bilgi niteliğinde bu nedenle böyle uzun uzadıya açıkladım ama aslında siz kurup kontrol etseniz çok daha anlamlı olur.

Şuan stajda olduğum halde boş vakit bulunca foruma girdim ve mesajları görünce kafamdakileri belki bir daha toparlayamam diye hemen yazma gereği hissettim. Gerçi hikaye değil toplayacak birşey yok ama her zaman uzun uzun yazacak heves olmuyor ]

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #5 : 08 Eylül 2012 - 09:57:20 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
Arch Linux taban (base) kurulumundan sonra Openbox masaüstünün kurulum ve yapılandırmasının nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağım. Anlatım bu kurulum belgesinin devamı niteliğindedir.

...

hsngrms dikkatimi çeken birşey var ilk mesajında Openbox masaüstü demişsin, biraz soru işareti oldu bende. XFCE, KDE, GNOME gibi bir masaüstü olmadan tek başına çalışan bir masaüstü ortamı mı anlatılıyor bu kurulumda?

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #6 : 08 Eylül 2012 - 10:34:37 »
@lovecodez, evet. Bu adımları uygularsanız herhangi bir masaüstü ortamı olmaksızın yalın halde çalışan openbox elde edersiniz. Normalde openbox bir pencere yöneticisidir ve kurulu masaüstü ortamları ile birlikte kullanılabilir ancak bu şekilde kullanımı da mümkün.

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı lovecodez

« Yanıtla #7 : 08 Eylül 2012 - 12:29:06 »
@lovecodez, evet. Bu adımları uygularsanız herhangi bir masaüstü ortamı olmaksızın yalın halde çalışan openbox elde edersiniz. Normalde openbox bir pencere yöneticisidir ve kurulu masaüstü ortamları ile birlikte kullanılabilir ancak bu şekilde kullanımı da mümkün.

Bilgi için teşekkürler Aequitas.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #8 : 08 Eylül 2012 - 17:16:18 »
Openbox, Compiz gibi pencere yöneticilerini tek başına masaüstü gibi kullanabiliyoruz, fakat tabiki bir KDE,GNOME,Xfce gibi kendi araçları yok hangi uygulamalar ile aranız iyiyse eksikleri onunla tamamlıyorsunuz. Mesela ben yalın (masaüstü ortamlarından bağımsız) araçları tercih ediyorum genelde fakat bazı Gnome, Xfce ve Lxde bileşenleri de var sistemimde. Örneğin viewnior resim görüntüleyici masaüstü ortamından bağımsızken, orage gibi Xfce bileşeni olmasa da Xfce için yazılmış olduğundan xfce4-panel'i bağımlılık olarak yükleyen yazılımlar da var sistemde. Tabi bu işimize yaramayacak bağımlılıkları programın çalışması için zorunlu değilse pacman -Rdd komutu ile kaldırabiliyoruz.

İlk fırsatta Openbox'ın görsel eksiklerini kapatan xcompmgr ve cairo-dock hakkında konuya bilgi ekleyeceğim.

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #9 : 09 Eylül 2012 - 03:14:25 »
Merhaba

Öncelikle @hsngrms bu faydalı paylaşımların için teşekkür ederim.

Benim openbox ile ilgili şimdilik(!) iki sorum var:

1- Openbox menüye "Kapat" ve "Yeniden Başlat" seçeneklerini nasıl ekleriz?

2- Menüdeki uygulamaların yanında "simge/ikon" gösterilmesini sağlayabilir miyiz? Nasıl?
\"işte dünyanın sonu gelir böylece

bir patlamayla değil fakat

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #10 : 09 Eylül 2012 - 16:23:44 »
Menü dosyamı paylaşırsam iki soruna da cevap olacaktır :)

<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<openbox_menu xmlns="http://openbox.org/3.4/menu">
<menu id="root-menu" label="Openbox 3">
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/apps/96/lxterminal.png" label="Terminal emu">
<action name="Execute">
<execute>lxterminal</execute>
</action>
</item>
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/apps/96/file-manager.png" label="File manager">
<action name="Execute">
<execute>nautilus</execute>
</action>
</item>
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/apps/96/chromium.png" label="Web browser">
<action name="Execute">
<execute>chromium</execute>
</action>
</item>
<separator/>
<menu icon="/home/arrow/.icons/Faenza/apps/96/application-default-icon.png" id="alternative-menu" label="Alternatives">
<item label="XTerm">
<action name="Execute">
<execute>xterm</execute>
</action>
</item>
<item label="PCManFM">
<action name="Execute">
<execute>pcmanfm</execute>
</action>
</item>
<item label="Firefox">
<action name="Execute">
<execute>firefox</execute>
</action>
</item>
</menu>
<separator/>
<menu icon="/home/arrow/.icons/Faenza/categories/96/applications-system.png" id="settings-menu" label="Settings">
<item label="Wallpaper">
<action name="Execute">
<execute>
nitrogen
</execute>
</action>
</item>
<item label="Themes (user)">
<action name="Execute">
<execute>lxappearance</execute>
</action>
</item>
<item label="Themes (root)">
<action name="Execute">
<execute>sudo lxappearance</execute>
</action>
</item>
<item label="Openbox Conf">
<action name="Execute">
<execute>obconf</execute>
</action>
</item>
<item label="Openbox Menu">
<action name="Execute">
<execute>obmenu</execute>
</action>
</item>
<item label="Kbd Shortcuts">
<action name="Execute">
<execute>obkey</execute>
</action>
</item>
<item label="Tint2 Conf">
<action name="Execute">
<execute>tint2conf</execute>
</action>
</item>
</menu>
<separator/>
<menu icon="/home/arrow/.icons/Faenza/actions/96/gtk-quit.png" id="exit-menu" label="Exit menu">
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/actions/96/system-log-out.png" label="Logout">
<action name="Execute">
<execute>
openbox --exit
</execute>
</action>
</item>
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/actions/96/gtk-media-pause.png" label="Suspend">
<action name="Execute">
<execute>sudo systemctl suspend</execute>
</action>
</item>
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/actions/96/media-playlist-repeat.png" label="Reboot">
<action name="Execute">
<execute>sudo systemctl reboot</execute>
</action>
</item>
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/actions/96/system-shutdown.png" label="Shutdown">
<action name="Execute">
<execute>sudo systemctl poweroff</execute>
</action>
</item>
</menu>
</menu>
</openbox_menu>
Özellikle son kısıma bakarsan icon seçeneğini ve simge dosyasının yolunu gösterdiğimi görürsün, bu şekilde uygulamalara simge ekleyebilirsin. obmenu yardımı ile kapatma ve yeniden başlatma seçeneklerini menüye ekleyebilirsin fakat şifresiz sudo kullanıyor olman lazım ya da gksu kuracaksın şifre sorup sonra işlem yapacak.
sudo halt
kapatma komutu
sudo reboot
yeniden başlatma komutu

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #11 : 09 Eylül 2012 - 17:24:57 »
@hsngrms teşekkür ederim. Evet şifresiz sudo kullanıyorum. Aslında tahmin ettiğim gibiymiş fakat bir bilene sormak her zaman iyidir. :)

Şimdilik bu kadar ama daha sonra tint ile ilgili de sorularım olacak. Forumlarda paylaştığın bazı ekran görüntülerinde tint'e "laucher" eklediğini gördüm. Paylaştın mı bilmiyorum ama bir ara "tint2" dosyanı da paylaşmanı isteyeceğim örnek olarak...  :)

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot

Çevrimdışı Oburix

« Yanıtla #12 : 09 Eylül 2012 - 21:53:58 »
ben daha ziyade wbar hakkında soru soracam bu sıralar ekranın altında veya üstü

nde kullanım imkanı varmı bar'a program eklemek veya kaldırmak için nasıl bir yol izlemem gerekli birde farklı bir teması varmı

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #13 : 09 Eylül 2012 - 22:51:02 »
@qhareb, tint2 üzerinde Launcher svn sürümde mevcut onu kullanmıyorum. Çalışan programların listesini "icon only" yaptığımdan onları başlatıcı sanmış olabilirsin :)

Şuan kullandığım tint2 konfigürasyonu şöyle: http://http://ompldr.org/vZmZpOA/tint2rc

@Oburix

Wbar ile ilgili ayarları kendi görsel yapılandırma arayüzü olan wbar-config ile yapabilirsin. Tema desteği olmamakla beraber arkaplan resmini değiştirebilirsin, simgeleri de tek tek kendin seçmelisin belirli bir temaya göre ayarlanmıyor. Wbar beni kesmez diyorsan cairo-dock tavsiye ederim.

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #14 : 10 Eylül 2012 - 02:39:46 »
Alıntı yapılan: "hsngrms"
@qhareb, tint2 üzerinde Launcher svn sürümde mevcut onu kullanmıyorum. Çalışan programların listesini "icon only" yaptığımdan onları başlatıcı sanmış olabilirsin :)

Şuan kullandığım tint2 konfigürasyonu şöyle: http://http://ompldr.org/vZmZpOA/tint2rc

Teşekkür ederim. Çok işime yarayacak. Uzun zamandır openbox kullanmadım her şeyini unutmuşum. :)

Yukarıda paylaştığın openbox menu dosyasından kopya çekerek menüye ikon eklemeye çalıştım ama beceremedim. Hiç bir ikon görünmüyor. Nerede hata yapıyorum acaba? Dosyam şöyle:
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
<openbox_menu xmlns="http://openbox.org/3.4/menu">
<menu id="apps-accessories-menu" label="Donatılar">

<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/file-roller.svg" label="File Archiver">
<action name="Execute">
<command>file-roller</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
</menu>
<menu id="apps-editors-menu" label="Editor">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/gedit.svg" label="GEdit">
<action name="Execute">
<command>gedit</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/leafpad.svg" label="LeafPad">
<action name="Execute">
<command>leafpad</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
                </menu>
<menu id="apps-term-menu" label="Terminal">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/terminal.svg" label="LX Terminal">
<action name="Execute">
<command>lxterminal</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/xterm.svg" label="Xterm">
<action name="Execute">
<command>xterm</command>
</action>
</item>
</menu>
<menu id="apps-net-menu" label="Internet">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/firefox.png" label="Firefox">
<action name="Execute">
<command>firefox</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
<wmclass>Firefox</wmclass>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/pidgin.svg" label="Pidgin Instant Messenger">
<action name="Execute">
<command>pidgin</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
</menu>
<menu id="apps-office-menu" label="Office">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/libreoffice-base.svg" label="LibreOffice Base">
<action name="Execute">
<command>libreoffice -base</command>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/libreoffice-calc.svg" label="LibreOffice Calc">
<action name="Execute">
<command>libreoffice -calc</command>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/libreoffice-draw.svg" label="LibreOffice Draw">
<action name="Execute">
<command>libreoffice -draw</command>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/libreoffice-impress.svg" label="LibreOffice Impress">
<action name="Execute">
<command>libreoffice -impress</command>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/libreoffice-math.svg" label="LibreOffice Math">
<action name="Execute">
<command>libreoffice -math</command>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/libreoffice-writer.svg" label="LibreOffice Writer">
<action name="Execute">
<command>libreoffice -writer</command>
</action>
</item>
</menu>
<menu id="apps-multimedia-menu" label="Multimedia">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/audacious.svg" label="Audacious">
<action name="Execute">
<command>audacious</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/xfburn.svg" label="XfBurn">
<action name="Execute">
<command>xfburn</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/vlc.svg" label="VLC Player">
<action name="Execute">
<command>vlc</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
</menu>
<menu id="apps-fileman-menu" label="Dosya Tarayıcı">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/Thunar.svg" label="Thunar">
<action name="Execute">
<command>dbus-launch thunar</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/system-file-manager.svg" label="PCMan File Manager">
<action name="Execute">
<command>dbus-launch pcmanfm</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
</menu>
<menu id="apps-graphics-menu" label="Grafik">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/gimp.svg" label="Gimp">
<action name="Execute">
<command>gimp</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/picview.svg" label="GPicView">
<action name="Execute">
<command>gpicview</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/picview.svg" label="Viewnior Resim Görüntüleyici">
<action name="Execute">
<command>viewnior</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/evince.svg" label="Evince Belge Görüntüleyici">
<action name="Execute">
<command>evince</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
</menu>
<menu id="system-menu" label="Sistem Uyg.">
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/sys-monitor.svg" label="Sistem Gözlemcisi">
<action name="Execute">
<command>lxtask</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
                <item label="Openbox Configuration Manager">
<action name="Execute">
<command>obconf</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/graphics.svg" label="Wallpaper Settings">
<action name="Execute">
<command>nitrogen</command>
<startupnotify>
<enabled>yes</enabled>
</startupnotify>
</action>
</item>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/pref-color.svg" label="LX Appearance">
<action name="Execute">
<command>lxappearance</command>
<startupnotify>
<enabled>no</enabled>
<icon>cups</icon>
</startupnotify>
</action>
</item>
<separator/>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/system-run.svg" label="Reconfigure Openbox">
<action name="Reconfigure"/>
</item>
</menu>
<menu id="root-menu" label="Openbox 3">
<separator label="Uygulamalar"/>
<menu id="apps-accessories-menu"/>
<menu id="apps-editors-menu"/>
<menu id="apps-graphics-menu"/>
<menu id="apps-net-menu"/>
<menu id="apps-office-menu"/>
<menu id="apps-multimedia-menu"/>
<menu id="apps-term-menu"/>
<menu id="apps-fileman-menu"/>
<separator label="Sistem"/>
<menu id="system-menu"/>
<separator/>
<item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/log-out.svg" label="Log Out">
<action name="Exit">
<prompt>yes</prompt>
</action>
</item>
                <item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/reboot.svg" label="Reboot">
            <action name="Execute">
               <execute>sudo reboot</execute>
            </action>
         </item>
         <item icon="home/qhareb/.config/openbox/icon/shutdown.svg" label="Shutdown">
            <action name="Execute">
               <execute>sudo halt</execute>
            </action>
         </item>
</menu>
</openbox_menu>

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #15 : 10 Eylül 2012 - 03:03:41 »
@qhareb, şöyle bir bilgi mi arıyorsun ?

OPENBOX SAĞ TIK MENÜDE SİMGE GÖSTERME

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #16 : 10 Eylül 2012 - 03:22:41 »
Alıntı yapılan: "decent"
@qhareb, şöyle bir bilgi mi arıyorsun ?

OPENBOX SAĞ TIK MENÜDE SİMGE GÖSTERME

Aynen bunu arıyordum. Çok teşekkür ederim. :)

Biraz bakınayım nerede hata yapıyorum. İlk hatam, zaten sadece .png destekliyormuş. Gerçi bir iki resim .png olmasına rağmen görünmedi ama... :S

Neyse, hatamı bulursam geri dönüş yaparım.

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #17 : 10 Eylül 2012 - 15:11:08 »
Hatan kalıplara uymaman :) icon'u yanlış yere koyuyorsun, menü dosyamdan şu iki örneği arakladım daha iyi anlaman için.
<menu icon="/home/arrow/.icons/Faenza/actions/96/gtk-quit.png" id="exit-menu" label="Exit menu">
Bu şekilde yaptığında menüye simge eklemiş olacaksın.
<item icon="/home/arrow/.icons/Faenza/actions/96/system-log-out.png" label="Logout">
Bu şekilde ise normal öğelere simge eklemiş olacaksın.

.svg dosyaları desteklenmiyor. Ayrıca yaptıktan hemen sonra geçerli olmasını bekleme. Ya oturumu yeniden başlat ya da obmenu'yü aç hiçbirşeyi değiştirmeden kaydet tuşuna basıp kapat. ;)

http://ompldr.org/vZmZyeA/2012-09-10-181352_144x159_scrot.png" alt="" class="bbc_img" />

Alternatives, Settings, Exit Menu bunlar simgeli menülere;

Terminal Emu, File Manager, Web Browser bunlar da simgeli normal öğelere örnek. Aynen yukarıda örneklerde olduğu gibi yapıldı.

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #18 : 10 Eylül 2012 - 21:21:12 »
Teşekkür ederim @hsngrms

Gerçekten de o ayrıma hiç dikkat etmemiştim. :) Şimdi yeni ikonlar ayarlıyorum. Paylaştığınız örneklerle bir şeyler çıkarmaya çalışacağım.

(Yine de acaba bir paket eksiğim mi var diye de düşünmeden edemiyorum. En azından .png olan ikonlar görünmeliydi. Sistem çok yeni pek fazla şey kurmadım. Örn. thunar önizleme yapmıyor resimlere. Bakınmaya zamanım olmadı ama acaba o da aynı paket eksikliğinden mi diye düşünüyorum.

Ya da rc.xml dosyasına bir girdi mi eklenmeli acaba?)

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #19 : 10 Eylül 2012 - 22:48:47 »
Şimdi farkettim detaylı inceleyince, dosyaların yolunu yanlış yazmışsın. home değil /home olacak. :)

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #20 : 10 Eylül 2012 - 23:33:47 »
Hay çok yaşa... :D

Kopyala-yapıştır yaparsan ve kontrol etmezsen işte böyle olur. Kafayı yiyecektim artık. Şimdi oldu. Teşekkür ederim.

İkonlar artık görünüyor.  :)

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #21 : 10 Eylül 2012 - 23:51:22 »
Hayırlı olsun :) Can gelmiştir menüye :)

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #22 : 11 Eylül 2012 - 00:00:56 »
Aynen öyle. :)

Dünden beri ikonlara kafaya takmaktan daha menüyü istediğim gibi özelleştiremedim. Şimdi sıra onda. Hepsi bitince bir ekran görüntüsü paylaşırım.

Aslında yakalamışken sorayım, Menüdeki yazı tipi, vs... rc.xml üzerinden ayarlanıyor değil mi?

Bir de sesi panelden kontrol etmek için ne önerirsin. Daha önce ne kullandığımı hatırlayamadım.

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #23 : 12 Eylül 2012 - 15:11:32 »
Yedek ben buna cevabı yazmadan önce alınmış :) Sağ tık menüdeki yazı tipini rc.xml ile ayarlıyorsun evet, bunu da obconf yazılımı ile yapıyorsun elle uğraşmaya gerek yok.

Sesi panelden kontrol etmek için
# pacman -S volumeicon

Sen zaten bunları yaptın, tekrar yazma sebebim konuyu okunları bilgilendirmek. :)

Çevrimdışı qhareb

« Yanıtla #24 : 14 Eylül 2012 - 23:52:50 »
Openbox Menü'ye terminalden çalışacak bir program (moc) eklemek istiyorum. Bu mümkün mü? Mümkünse komutu nasıl vermeliyim? LXTerminal kullanıyorum.

bir iniltiyle\"  

T. S. Eliot