Gönderen Konu: GRUB Legacy artık desteklenmeyecek!  (Okunma sayısı 3928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

GRUB Legacy artık desteklenmeyecek!
« : 20 Temmuz 2012 - 16:08:22 »
GRUB 2.x [core] deposuna alınmış ve GRUB Legacy AUR'a düşürülmüş. Bu taşınma zorunlu bir geçişi gerektirmiyor, GRUB Legacy'i kullanmaya devam edebilirsiniz ya da GRUB 2.x'e geçmek istiyorsanız bunu kendiniz yapmalısınız. AUR'daki paketlerin resmi olarak desteklenmediğini hatırlatalım.

GRUB 2.x'e geçiş için Wiki'ye göz atmanızı tavsiye ederim.

http://www.archlinux.org/news/grub-legacy-no-longer-supported/" class="bbc_link" target="_blank">http://http://www.archlinux.org/news/grub-legacy-no-longer-supported/
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı hsngrms

Re: GRUB Legacy artık desteklenmeyecek!
« Yanıtla #1 : 20 Temmuz 2012 - 16:34:53 »
Kod: [Seç]

local/grub-bios 2.00-1
    GNU GRand Unified Bootloader - i386 PC BIOS Modules
local/grub-common 2.00-1
    GNU GRand Unified Bootloader - Utilities and Common Files

GRUB2 kurulumu için aşağıdaki komutları sırasıyla vermeniz yeterli. (Sisteminizde GRUB-Legacy kurulu olduğu ve MBR'nin sda'ya yazılı olduğu varsayılarak hazırlanmıştır.)

su
pacman -S os-prober
mv /boot/grub /boot/grub-legacy
touch backup
dd if=/dev/sda of=/home/KULLANICIADI/backup bs=512 count=1
pacman -S grub-bios
grub-install --directory=/usr/lib/grub/i386-pc --target=i386-pc --boot-directory=/boot --recheck --debug /dev/sda
mkdir -p /boot/grub/locale
cp /usr/share/locale/en@quot/LC_MESSAGES/grub.mo /boot/grub/locale/en.mo

Ve son adımda;

menu.lst dosyanızdaki seçenekleri kurtarmak istiyorsanız [1], diğer dağıtımları tanıyacak şekilde yeni grub.cfg dosyası oluşturmak için [2] nolu işlemi uygulayınız.

[1]
grub-menulst2cfg /boot/grub-legacy/menu.lst /boot/grub/grub.cfg

[2]
grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #2 : 20 Temmuz 2012 - 19:46:56 »
Önceden Grub2 kullananlarda da gereken değişiklik yapılıyor:

[root@ArchTRorg decent]# pacman -Syu
:: Paket veritabanları senkronize ediliyor...
 catalyst deposu güncel
 core deposu güncel
 extra deposu güncel
 community deposu güncel
 multilib deposu güncel
 archlinuxfr deposu güncel
:: Sistem güncellemesi başlatılıyor...
:: grub2-bios paketini core/grub-bios ile değiştirmek ister misiniz? [E/h]
:: grub2-common paketini core/grub-common ile değiştirmek ister misiniz? [E/h]                            
paket bağımlılıkları çözümleniyor...                                                                      
varsa paketler arası çakışmalara bakılıyor...                                                              

Hedefler (6): grub-bios-2.00-1  grub-common-2.00-1  grub2-bios-1:2.00rc1-1 [removal]
              grub2-common-1:2.00rc1-1 [removal]  libpulse-2.1-1  pulseaudio-2.1-1

Toplam İndirme Boyutu:    5,50 MiB
Toplam Kaplayacağı Alan:   22,34 MiB
Net Güncelleme Boyutu:       2,80 MiB

Kuruluma onay veriyor musunuz? [E/h]
:: paketler core deposundan alınıyor...
 grub-common-2.00-1-x86_64                3,7 MiB   803K/s 00:05 [###################################] 100%
 grub-bios-2.00-1-x86_64                581,7 KiB   793K/s 00:01 [###################################] 100%
:: paketler extra deposundan alınıyor...
 libpulse-2.1-1-x86_64                  278,3 KiB   682K/s 00:00 [###################################] 100%
 pulseaudio-2.1-1-x86_64                958,0 KiB   804K/s 00:01 [###################################] 100%
(4/4) paket bütünlüğü kontrol ediliyor                           [###################################] 100%
(4/4) paket dosyaları yükleniyor                                 [###################################] 100%
(4/4) dosya çakışmaları kontrol ediliyor                         [###################################] 100%
(6/6) disk alanı kontrol ediliyor                                [###################################] 100%
(1/2) kaldırılıyor grub2-common                                  [###################################] 100%
uyarı: /boot/grub/grub.cfg, /boot/grub/grub.cfg.pacsave olarak kaydedildi
(2/2) kaldırılıyor grub2-bios                                    [###################################] 100%
(1/4) yükleniyor grub-common                                     [###################################] 100%
Copying /boot/grub/grub.cfg.pacsave to /boot/grub/grub.cfg
Generating grub.cfg.example config file...
This may fail on some machines running a custom kernel.
done.
grub-common için opsiyonel bağımlılık(lar)
    libisoburn: provides xorriso for generating grub rescue iso using grub-mkrescue
    os-prober: to detect other OSes when generating grub.cfg in BIOS systems
    mtools: for grub-mkrescue FAT FS support
(2/4) yükleniyor grub-bios                                       [###################################] 100%
(3/4) güncelleniyor libpulse                                     [###################################] 100%
(4/4) güncelleniyor pulseaudio                                   [###################################] 100%
>>> If you have per-user copies of configuration files (such as client.conf,
    daemon.conf or default.pa) in ~/.pulse/, make sure you keep them in sync
    with changes to the packaged files in /etc/pulse/. Otherwise, PulseAudio
    may refuse to start due to configuration errors.
[root@ArchTRorg decent]#

Çevrimdışı stratovarius

• Newbie
  • *
« Yanıtla #3 : 20 Temmuz 2012 - 22:14:48 »
Hım güzel bir gelişme olmuş, grub2 kullanan sistemlere arch grubunu kendim eklemek zorunda kalıyordum.

Arch üzerinde grub2 ye geçmeyi düşünüyordum bayadır, bu sayede hem arch grubunu ön tanımlı yapıp archı grub2 ye geçirmiş olurum.

Teşekkürler bilgilendirme için.

Denemeyi yapalım sorun çıkarsa buradan geçerim.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #4 : 20 Temmuz 2012 - 22:59:18 »
Bir sorun çıkmadı sanırım. Hayırlı olsun.

Çevrimdışı stratovarius

• Newbie
  • *
« Yanıtla #5 : 20 Temmuz 2012 - 23:25:35 »
Teşekkürler anlatım için bir sorunla karşılaşmadım.Backuplarıda temizleyince güzel oldu.

Ufak ayrıntılar sadece olumsuz oldu. Örn;

update-grub parametresi arch üzerinde aktif değil, diğer dağıtımları manuel ekledim. :(

Ayrıca genel bir grub2 sorunu mevcut özellikle dizüstü kullanıcıları için kernel parametresi satırına(linux yazan satır) hibernate için resume parametresi eklenmiyor.

Kernel bölümüne ;

resume=/dev/sdaX

Eklemek gerekiyor x den kasıt swap alanımızın birimini ifade ediyor.

Çevrimdışı 6ng4n

• Newbie
  • *
« Yanıtla #6 : 21 Temmuz 2012 - 01:58:45 »
arkadaşlar büyük ihitmal wikiden bulmuşlardır ama hatırlatmakta fayda var grub-mkconfig esnasında diğer dağıtım windows vs bulunabilmesi için os-prober yüklemek gerekiyor tabi elle ayarlamak istiyorsanız başka :D
https://linuxcounter.net/cert/499027.png" alt="" class="bbc_img" />

Çevrimdışı cumali

• Administrator

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #8 : 21 Temmuz 2012 - 04:57:39 »
2. mesajdaki anlatıma os-prober kurulumunu ekledim.

Çevrimdışı Aequitas

• Newbie
  • *
« Yanıtla #9 : 23 Temmuz 2012 - 12:04:18 »
Bir sorum var. Yukarıda @decent de belirtmiş, grub2 paketlerini core/grub ile değiştirmek istiyor. Şimdi bu değiştirmek istediği core/grub aslında grub2 ama ismini mi bu şekilde yapmışlar? Ben acaba bildiğimiz grub-legacy ile mi değiştirecek diye şimdilik onları değiştirmedim. Aslında mantıksız, adamlar grub-legacy'yi depodan kaldırmışlar, ne diye grub-legacy ile değiştirsinler ki ama ne diye durup dururken grub2 olan isimden "2"yi çıkarırsın ki. Battı mı oradaki "2" sana. Hayret bir şey yahu :)
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #10 : 23 Temmuz 2012 - 17:13:47 »
Arch'ın rolling release olduğunu unutmayalım. Depolarda tek bir tane grub olduğuna göre onun adının da grub olması gayet doğal. Her paketin sürüm numarasını sonuna getirecek olsalar Debian-Ubuntu deposu gibi olur sonra paket ara ki bulasın, sonunda sürüm numarası var komutla da kur kurabilirsen... Ha grub2'yi yazması kolay ama olaya sadece bu pencereden bakmamak lazım madem bir standart var ona uyacaklar tabi. :)

Çevrimdışı ChakraEge

• Newbie
  • *
« Yanıtla #11 : 06 Şubat 2013 - 13:37:39 »
Merhaba,

Mageia var şuan bilgisyarımda boş alana arch kurmak istiyorum.Ama grub uyuşmazlığı olacağından aurdan kurduktan sonra ne tür ayarlar yapmam gerek? Teşekkürler.
http://img7.imagebanana.com/img/wgfxtqdf/Archlinux_User_Userbar_by_666_XeroXe.gif" alt="" class="bbc_img" />

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #12 : 06 Şubat 2013 - 14:25:19 »
Uzun süredir kullanmadığım için GRUB Legacy'i unutmuşum aslında. GRUB Legacy'nin Wiki (İngilizce) makalesi oldukça detaylı.

Eski kurulum yönteminin dezavantajı arkaplande ne olduğunu görmüyorduk o nedenle GRUB Legacy kurarken verilen komutu bilmiyorum açıkçası ama Wiki'ye göre [c]grub-install[/c] (GRUB2 ile aynı) imiş. Sanırım menu.lst otomatik oluşturuluyor bize de düzenlemek düşüyor, eğer otomatik oluşturmuyorsa Wiki makalesini dikkatle incelemekte fayda var.

Tabi biraz yüzeysel geçtim, en basiti grub-install tek başına yeterli bir komut değildir, mesela [c]grub-install /dev/sda[/c] yeterlidir.

Düzenleme:

[/hr]
https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB_Legacy#Dual_booting_with_GNU.2FLinux_.28GRUB2.29" class="bbc_link" target="_blank">http://https://wiki.archlinux.org/index.php/GRUB_Legacy#Dual_booting_with_GNU.2FLinux_.28GRUB2.29 Mageia'nın Grubunu kullanacaksanız GRUB2'li Arch'ı örnekteki gibi ekleyebilirsiniz.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #13 : 06 Şubat 2013 - 14:40:19 »
Mageia'dan sonra Arch kurmada grubla sorun olacağını sanmıyorum. Eger önce Arch sonra Mageia kursaydınız o zaman sorun olacaktı. Nedeni ise Mageia'nın hala grub kullanması. Arch'ın ise grub2 kullanıyor olması. Bir başka deyişle sonradan Arch kurulumunda Mageia' yı kendi grubuna ekliyor olması. Yeterki Arch kurulum esnasında os-prober paketini yükleyin.

Çevrimdışı ChakraEge

• Newbie
  • *
« Yanıtla #14 : 06 Şubat 2013 - 19:26:28 »
Teşekkür ederim kurdum sorunsuz çalışıyor.
http://img7.imagebanana.com/img/wgfxtqdf/Archlinux_User_Userbar_by_666_XeroXe.gif" alt="" class="bbc_img" />

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #15 : 06 Şubat 2013 - 19:38:52 »
Geri bildirim için teşekkür ederim @ChakraEge.