Gönderen Konu: Başlangıçta Birden Çok Conky Açılıyor  (Okunma sayısı 5290 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pescadero

Re: Başlangıçta Birden Çok Conky Açılıyor
« Yanıtla #25 : 10 Haziran 2012 - 13:07:09 »
Baya aradım. Gözümden kaçmadıysa sadece bir tane conky.desktop var. (Conky-Lua.desktop , conky.desktop... İki şekilde de aradım ama yok.)
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #26 : 10 Haziran 2012 - 13:29:52 »
Xfcenin oturumları hiç kaydetmeden her seferinde sıfır oturumla başlamasını sağlayabiliyor musunuz? Böyle bir ayar var mı Xfce'de? Daha  önceki iletilerinizde "oturumu temizle" seçeneği ile sorunu geçici olarak çözdüğünüzü ama bir süre sonra sorunun tekrarlandığını yazmışsınız. Bana kalırsa, Xfce kapanırken oturumu kaydediyor, masaüstü yeniden açıldığında hem bu kayıtlı oturum (ve tabii kayıtlı olan conky) çalıştırılıyor hem de .config/autostart içindeki conk.desktop çalıştırılıyor. Sorunu Xfcenin kayıtlı oturumla değil boş/sıfır/yeni bir oturumla başlayacak şekilde ayarlanması çözer kanımca.

Ayrıca şu komut ile sadece bir tane conky.desktop olduğundan emin olalım; gözden kaçan bir şey olmasın:
Kod: [Seç]
find /home/kullanıcı_adı -name "*conky*"

Çevrimdışı Pescadero

« Yanıtla #27 : 10 Haziran 2012 - 14:28:05 »
/home/valadilene/.themes/Moka/.conkyrc
/home/valadilene/.themes/Arkid/.conkyrc
/home/valadilene/.conkyrc

İçerik bu şekilde. Moka ve Arkid temalarını koymadan önce de sorun vardı. Bunlardan olamaz diye düşünüyorum.

Diğer konuya gelirsek... Aynen ben de öyle düşünüyorum. Xfce oturum kaydetmesin istiyorum. Ama ne kadar aradıysam da bu ayarı nasıl yapacağımı bulamadım. Bu ayarı bulsam direkt iptal edeceğim.

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #28 : 10 Haziran 2012 - 16:19:51 »
Sanırım ben oturum kaydetme hususundaki cevabı buldum. Tabii Xfce kurulu olmadığından ve bulduğum yöntem ise şuradaki ingilizce forum konusu olduğundan yaptığım çeviri çok oturmayabilir:

Menü > Ayarlar > Oturumlar ve Başlangıç Ayarları>Genel>Çıkış Ayarları>Çıkışta oturumu kaydet yanındaki kutucuk işaretliyse işareti kaldırıyoruz.

Ayrıca oturumu kapatma/bilgisayarı kapatma sırasında Xfce bununla ilgili bir soru kutucuğu gösteriyor(muş) burada da oturumu kaydetme ile ilgili bir seçenek var(mış). Bu seçeneği de devredışı bırakıp $HOME/.cache/sessions/ içinde kayıtlı olan tüm oturumları siliyoruz.

Sanıyorum bu yöntem iş görecektir. Ancak şuradaki forum iletilerine göre bu durum çok bilinen ve Mart ayı itibariyle henüz çözülmemiş olan bir hata (bug) kaynaklı da olabilir(miş)

Ayrıca bkz:http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Xfce_ku ... u_kaydetme

Bir de konu ile ilgil İngilizce bir başka forum konusu var ki çevirmeye üşendim: http://forum.xfce.org/viewtopic.php?id=6508

Çevrimdışı Pescadero

« Yanıtla #29 : 10 Haziran 2012 - 16:36:33 »
Öncelikle sorunum için araştırma yapıp, uğraştığınız için çok teşekkür ederim.

İlk 3 linkten başlayayım. Oturum kaydetme seçeneği aktif değil. Çıkışta sor diye bir seçenek aktif. Ama o seçenek aktif olsa da olmasa da daha Xfce bana "Senin oturumunu kaydedeyim mi?" gibi bir soru sorma nezaketi göstermedi. :) Bilgisayarı kapatınca/yeniden başlatınca direk kapatıyor/yeniden başlatıyor.

Son linke de biraz göz attım. Şimdi iyice inceleyeceğim ama sanırım çözüm burada da değil. Sonunda "Bug'mış işte" diyerek kendimi avutacağım galiba. :) Neyse iyice bir daha göz atayım.

Çevrimdışı tarakbumba

« Yanıtla #30 : 10 Haziran 2012 - 18:01:10 »
Aynı sorun Arch forumlarında da zikredilmiş. Burad anlatılanlar adım adım şöyle:
Alıntı
1. Menü > Ayarlar > Oturumlar ve Başlangıç Ayarları>Genel>Çıkış Ayarları>Çıkışta oturumu kaydet yanındaki kutucuk işaretliyse işareti kaldırıyoruz ve "Çıkışta Sor" seçeneğini işaretliyoruz. Ayrıca Menü > Ayarlar > Oturum ve Başlangıç > Başlangıçta Çalıştırma altındaki her şeyin işaretini kaldırıyoruz

2. Görev Yöneticisini açıp tüm conky işlemlerini iptal ediyoruz.(Bunu ben ekledim:) veya komut satırında
killall conky
komutunu veriyoruz.

3. Çalışmakta olan TÜM uygulamaları kapatıyoruz.

3. Oturumu kapatıyoruz - ancak Oturumdan Çık düğmesini tıklamadan ÖNCE "Oturumu Kaydet" kutusunu işaretliyoruz.

4. Yeniden oturum açıyoruz ve hemen yeniden oturumdan çıkıyoruz; ancak Oturumdan Çık düğmesini tıklamadan ÖNCE "Oturumu Kaydet" kutusundaki işareti kaldırıyoruz.

5. Yeniden oturum açıyoruz, Menü > Ayarlar > Oturum ve Başlangıç > Başlangıçta Çalıştırma altındaki bize gerekli uygulamaları işaretliyoruz. (Bu arada  "Çıkışta oturumu kaydet" seçeneğinin işaretli olmadığından emin oluyoruz).

6. Yeniden oturumu kapatıyoruz ve oturumu yeniden açtığımızda umarız ki her şey olağan haline dönmüş olsun.

Bir de yine aynı konuda "xfce4-session-plugin" eklentisinin ( ki bu eklenti xfce4-session paketi ile geliyordu) sistemde kurulu olmaması gerektiğinden bahsedilmiş. Bu eklenti oturum yöneticisi eklentisi (imiş) ve aslında şu anki güncel Xfce paketleri arasında yok. Ancak sizin sisteminizdeki Xfce 30 Nisan öncesinde de kurulu ise güncellemeler ile bu eklentinin kaldırılmamış olması ihtimal dahilinde. Bu nedenle /usr/lib/xfce4/ altında bir panel dizini mevcutsa içindekilerle birlikte silin.

Çevrimdışı Pescadero

« Yanıtla #31 : 10 Haziran 2012 - 19:00:58 »
Dediklerinizi harfiyen uyguladım. Ama olmadı.

"xfce4-session-plugin" sistemde yoktu. Ben de "sudo pacman -Rs xfce4-session" komutuyla bu paketi silip yeniden kurdum. Sanıyorum bundan olsa gerek şuanda 110 Gb'lık diskim bağlanmıyor. Sorunumun çıtasını yükselttiğim için de kendimle gurur duydum. Maşallah bana. :)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #32 : 10 Haziran 2012 - 21:14:49 »
Xfce4-session ile beraber kaldırılan paket var mıydı, varsa bunlara dikkat ettin mi neler diye?

Çevrimdışı Pescadero

« Yanıtla #33 : 10 Haziran 2012 - 21:28:24 »
Evet bağımlılık olup olmamasına baktım iyice. Sadece xfce4-session silindi. Tekrar kurdum. Bağlamaya çalıştığım diskte şu hatayı alıyorum:

"110 GB Volume" bağlanamadı.
Not authorized to perform operation.

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #34 : 10 Haziran 2012 - 21:56:13 »
Uzun zamandır Xfce kullanmıyorum, o nedenle çıkaramadım ayarlarını ama gvfs kullanıyorsa /usr/share/polkit-1/udisks*** gibi bir dosya olacak onu düzenlemen gerekiyor. Gvfs kullanıyorsa detaylarını açıklarım.

Çevrimdışı Pescadero

« Yanıtla #35 : 10 Haziran 2012 - 22:12:33 »
Onun öncesinde ben bir şey denesem... /usr/share/polkit-1 içinde actions diye bir klasör ve onun içinde de .policy dosyaları var. Benim başlangıç uygulamalarım arasında da PolicyKit ile başlayan bir şey var. Bunu aktifleştirsem bir zararı olur mu?

Ek : Zararı olmadı aksine disk artık bağlanıyor. Demek ki iptal ettiğim uygulamalar arasında PolicyKit gözümden kaçtıysa... İşaretli değildi diye hatırlıyorum ama...

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #36 : 10 Haziran 2012 - 22:31:10 »
actions kısmını unutmuşum. :) Demek ki ayarlarda sorun yokmuş sadece "başlamıyormuş bile". :)

Çevrimdışı Pescadero

« Yanıtla #37 : 10 Haziran 2012 - 22:37:20 »
Dalgınlığıma geldiyse demek ki... Daha polkit-1'i söylemesen, benim sayemde bu işin sonu formata kadar giderdi muhtemelen. :)

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #38 : 10 Haziran 2012 - 23:52:53 »
Az da olsa bir faydam olmuş o zaman, ne mutlu. :)

Çevrimdışı tolgaustun88

« Yanıtla #39 : 22 Haziran 2012 - 00:33:36 »
Tam da başlık açacaktım ki aynı sorun burada da varmış. Bende de aynı sorun var ancak ben kde kullanıyorum. Başlangıç ayarlarında otomatik başlat'a ekledim conky'i. Şu an 5 tane conky var çalışan. Yapacabileceğimiz bir şey var mı?

Çevrimdışı cumali

• Administrator

Çevrimdışı tolgaustun88

« Yanıtla #41 : 22 Haziran 2012 - 08:53:45 »
Gözümden kaçmış, teşekkürler. Oturum açılırken oturumlardan ayrı tutulacak uygulamalar kısmına conky ekledim. Bu şekilde oldu.