Gönderen Konu: X ortamında terminal içerisinden yeni bir X oturumu açılması  (Okunma sayısı 1069 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hsngrms

Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta ne demek istediğimi tam açıklayamamış olabilirim, o nedenle daha detaylıca bahsedeyim mevzudan. X ortamına giriş için herhangi bir yönetici kullanmıyorum yerine startx komutunu tercih ediyorum. X oturumunu başlattıktan hemen sonra da sudo pacman -Syu komutu ile güncelleme yaparım istisnasız olarak. Normalde X oturumunu açtıktan sonra Terminator'u çalıştırdığımda son komut olarak sudo pacman -Syu çıkar ancak geçende onun yerine startx verdi, ben de acele ile entera da basmıştım. Bir anda yeni bir masaüstü çıkınca şaşırdım tabi. Sonra hemen aklıma openbox --exit komutunu vermek geldi. Komutu verince ilk X oturumuna geri döndüm.

Bildiğim kadarı ile aynı anda birden fazla X oturumu açamıyoruz, nasıl olda da X oturumu üzerinde başka bir X oturumu açabildim? Açamadığımızı nereden biliyorum, tty1'de startx verdikten sonra tty2 veya diğerlerinde giriş yapıp startx verdiğimde X zaten açık diyor.

Not: İkinci açılan X oturumunda arkaplanım gelmemişti.

Not 2: Denemelerimden sonra içiçe 3 tane X oturumu açtım. Yani X oturumu içinde açtığım X'in içinde bir X oturumu daha açabildim. Sanırım bu bilgisayar kilitlenene kadar devam edebilir.

Not 3: Bir soru daha ekliyorum. Bu durumun bir avantajı ya da dezavantajı var mıdır sizce? Herhangi bir şekilde faydalanılabilir miyiz, mesela iç içe 2 oturum açar biri kilitlenince sonlandırırız bilgisayarımız kilitlenmemiş olur vs. gibisinden...
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı Rbbt

Re: X ortamında terminal içerisinden yeni bir X oturumu açıl
« Yanıtla #1 : 27 Nisan 2012 - 21:11:11 »
Benim bildiğim kadarı ile X ortamında girdiğimiz her komut bir uygulama gibi algılanıp açılıyor. Bunun belli bir seviyesi yok, sonsuza kadar gidiyor, daha doğrusu bilgisayar kitlenene kadar. Bunun nedeni ise X'in uygulamaları izole etmeyişi diye biliyorum, ama ne kadar doğrudur emin değilim (:

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #2 : 28 Nisan 2012 - 00:22:11 »
Doğrudur, o halde birbirine paralel oturumlar açamıyoruz ama iç içe açabiliyoruz demektir.

İlginç birşey daha farkettim, her bir farklı oturuma farklı masaüstü seçtim hepsinden çıktım tekrar girdiğimde hepsi doğruydu. Tabi merak ettim nasıl oluyor diye, nitrogen'in konfigürasyon dosyalarını inceledim ve iç içe oturumlara :0.0 :1.0 :2.0 gibi isimler verdiğini gördüm. Demek ki bu durum kullanılan birşey ki adamlar düşünüp ona uygun yazılım yazmışlar. :)

Çevrimdışı if*

Çevrimdışı hsngrms

« Yanıtla #4 : 01 Haziran 2012 - 03:17:03 »
Teşekkürler @if, denedim gerçekten çok basit, bunu öğrendiğim iyi oldu, iç içe oturum açmaktan çok daha kullanışlı. :)

Çevrimdışı if*

« Yanıtla #5 : 05 Haziran 2012 - 02:03:50 »
Rica ederim @hsngrms.