Gönderen Konu: [Nasıl] kAwOken simge seti özelliştirme  (Okunma sayısı 3805 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Rbbt

[Nasıl] kAwOken simge seti özelliştirme
« : 08 Nisan 2012 - 19:05:32 »
İndirme ve Kurulum

Bu anlatımı kAwOken 1.1 sürümü üzerinden yapıyorum, ancak bu anlatım diğer sürümler için de geçerli bir anlatımdır.

Öncelikle kAwOken simge setini Özelleştirme Yönergeleri

Özelleştirmeleri yapabilmemiz için kurmamız gereken iki paket bulunmakta. Bunlar]pacman -S zenity imagemagick[/code]

Şimdi home/kde4/share/icons/kAwOken yolunu izleyerek kAwOken klasörüne ulaşın. Buradaki kawoken-icon-theme-customization ve kawoken-icon-theme-customization-clear dosyaları için aşağıdaki yönergeleri uygulayınız. (her iki dosya için ayrı ayrı uygulayın.)

1. Dosyaya sağ tıklayıp Properties seçeneğine tıklayın.

2. Açılan penceredeki üst sekmelerden Permissions sekmesine geçin.

3. ls executable seçeneğini aktif hale getirim OK butonuna tıklayın.

Aynı dizindeyken klavyenizden F4 tuşuna basın açılan uç birim penceresine aşağıdaki komutları girin

Kod: [Seç]
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization /usr/bin
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization-clear /usr/bin
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization-white /usr/bin (kAwOkenWhite için)
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization-dark /usr/bin (kAwOkenDark için)

Bu işlemlerden sonra yeni bir uç birim penceresi açıp kawoken-icon-theme-customization yazıp Enter'e basıyoruz.

Karşımıza aşağıdakine benzer ayarlarımızı yapacağımız bir pencere çıkacaktır.

Devam etmek için OK butonuna tıklıyoruz. Açılan yeni pencereden yapacağımız işlemi seçiyoruz. Ben simge setinin clear versiyonunu kurduğumdan Customize Clear Version seçeneğini seçip OK butonuna tıklıyor ve devam ediyorum.

Açılan yeni pencereden Configure the set seçeneğini seçip OK diyoruz.

Şimdi bu aşamada klasörlerimiz şekillerini ve varsa renklerini seçeceğiz. Bunu yapmadan önce bütün klasörlere ait görüntüleri paylaşmak istiyorum. Toplamda 10 farklı klasör türümüz bulunmakta ve her birinin alt türleri var.

Klasör Türleri

[/url]

Awoken

Classy

Leaf

Original

Snowsabre

s11

Sonetto

Tlag

Ben anlatımımda Sonetto'yu tercih ettim.

Ana klasör türünü seçtikten sonra klasör alt türlerinin yer aldığı pencere çıkıyor karşımıza buradan beğenmiş olduğumuz bir tanesi seçiyoruz ve OK deyip devam ediyoruz.

Sonraki aşama uygulama başlatıcısı için simge seçimi, karşımıza çıkan pencereden Yes seçeneğini seçersek simgelerin yer aldığı başka bir pencere çıkacaktır, oradan beğendiğimiz birini seçip kullanabilirsiniz. Kullanmak istediğiniz simgenin adını not etmenizde fayda var.

Bu kısımda seçmiş olduğumuz simgenin adını yazacağız, yalnız sadece adını yazmamız gerekiyor. Örneğin seçtiğiniz simge start-here-arch1.png ise siz aşağıdaki kutucuğa sadece arch1 yazacaksınız.

Sıra geldi Çöp kutumuz için simge seçmeye, burada seçebileceğimiz 4 farklı seçenek bulunmakta. Bunlar:

Kullanmak istediğiniz simgeyi seçip OK butonuna tıklayarak devam ediniz.

Bir sonraki kısım uygulama simgelerini renklendirme, ancak ben bu kısımda no-color seçeneğiyle devam edeceğim simgeleri renklendirme için başka bir konu açılabilir daha sonra. Bu kısımda renklendirme yapmamamın sebebi ise sadece belli başlı simgelerin renklendirilebilir olması.

Sonraki aşamada gedit için simge seçiyoruz, burada 2 faklı seçeneğimiz var:

Seçiminizi yapıp OK butonuna tıklayarak devam ediniz.

Sonraki aşama bilgisayarım için simge seçimi burada 5 faklı seçenek bulunmakta:

Bilgisayarım kısmından sonra ise ev dizini için simgemizi seçiyoruz. Bu kısımda da 5 farklı seçeneğimiz var:

Ev dizini için simgemizi seçmemizle simge özelleştirme işlemi sonra ermiş oluyor. Aşağıdaki resimde görülebileceği gibi özelleştirme işleminin başarıyla sonuçlandığını bildiren bir pencere çıkıyor karşımıza.

Devam etmek için OK butonuna tıklıyoruz. OK butonuna tıkladıktan sonra yaptığımız değişiklikler uç birimde görülecektir.

Şimdi tekrar System Settings → Application Appearance → Icons yolunu izleyerek simgeleri kurduğumuz kısıma ulaşıyoruz ve buradan kAwOken simge setini seçerek Apply butonuna tıklıyoruz ve işlem tamamlanmıştır. (:

Rbbt
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: cumali »

Çevrimdışı cumali

• Administrator
RE: [Nasıl] kAwOken simge seti özelliştirme
« Yanıtla #1 : 08 Nisan 2012 - 19:20:04 »
Arch linux üzerinde kAwOken simge setini  özelliştirmek isteyenlere güzel bir anlatım ve kaynak oldu. Teşekkürler @ Rbbt
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Anonymous »

« Yanıtla #2 : 08 Nisan 2012 - 19:31:27 »
Dosyayı indirdim ve dizin altına açtım. 3 dosya tar.gz uzantısıyla açıldı. Sistem ayarlarından simge teması kur diyorum ama geçerli bir simge teması arşivi değil diyor.

Çevrimdışı Rbbt

« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2012 - 19:53:16 »
@YFDogan, 1.2 sürümünde bir sorun olabilir yarın bakarım ona, şimdi isterseniz aşağıdaki linkten 1.1 sürümünü indirip deneyebilirsiniz.

kAwOken 1.1

Çevrimdışı Felâsife

Cvp: [Nasıl] kAwOken simge seti özelliştirme
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2012 - 05:03:16 »
Teşekkürler @Rbbt sayende yeni bir şey öğrenmiş olduk, FreeBSD ye de çok fark etmedi verdiğin ayarlar.

cp -p komutunu dizin içinden verince kAwOken/ ni kaldırdım

Alıntı
cp -p kAwOken/kawoken-icon-theme-customization /usr/bin

Birde start_here için *BSD 'yi unutmuşlar allehem (çok ayıp :D) arch4 diyerek geçtim orayı, gerçi sonra ben o ilgili .sh yi düzenlerim FreeBSD 'yi gömerim belki oraya ama onu değiştirmek kolay önemli değil.

Birde zenity'i Gnome ağırlı olunca kurmak istemedim, zenity'e gerek kalmadan konsoldan da gayet güzel dönüyor komutlar haberin olsun :)

Kde için aslında de kdialog vardı bu işler için ama artık var mı yok mu bilmiyorum.

--

--

EK:

Bu arada bende kurulu olan 1.2 sürümüymüş zaten.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Felâsife »

Çevrimdışı Rbbt

« Yanıtla #5 : 09 Nisan 2012 - 10:41:27 »
Felâsife haklısın komutlar karışmış, komutu o dizin içinde verdiğimizden aşağıdaki şekilde olmalıydı.

Kod: [Seç]
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization /usr/bin
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization-clear /usr/bin
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization-white /usr/bin (kAwOkenWhite için)
sudo cp -p kawoken-icon-theme-customization-dark /usr/bin (kAwOkenDark için)

Evet, zenity olmadan uç birim üzerinden seçenekleri rakamlarla belirterek yapabiliyoruz ama yeni başlayanlar için böylesi daha kolay diye düşündüm. (:

Not: Yönetici arkadaşlar değişikliği yapabilir misiniz?

Sınav sonrası dikkatim dağılmış durumda (:

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2012 - 10:54:01 »
Gerekli düzenleme yapıldı.

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2012 - 12:03:39 »
Çok güzel bir şeymiş bu ya. Ama bir şeyi merak ediyorum. Şimdi ben classy temasını kullandım, fakat orada tema üzerinde görünen özel klasörlerin işaretleri bende çıkmıyor. Mesela Videolar klasörünün üzerinde film şeridi işareti gibi bir şey var, sonra İndirilenler klasörü için indirme işareti var. Bunlar bende görünmüyor. Bütün klasörler düz.

İnsanoğlu çiğ süt emmiş, onu bulduğuna kayıl gelmiyor, yok orası şöyle burası böyle diyor :)
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)

Çevrimdışı Felâsife

Cvp: [Nasıl] kAwOken simge seti özelliştirme
« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2012 - 12:14:24 »
Alıntı yapılan: "Rbbt"

Evet, zenity olmadan uç birim üzerinden seçenekleri rakamlarla belirterek yapabiliyoruz ama yeni başlayanlar için böylesi daha kolay diye düşündüm. (:

Tamam, güzel düşünmüşsün herkes konsoldan gitmeyi sevmez sonuçta :)

Çevrimdışı Rbbt

« Yanıtla #9 : 09 Nisan 2012 - 14:12:30 »
@Aequitas, klasör üzerine sağ tık > özellikler, açılan pencereden klasör simgesine tıklayın yeni bir tane pencere çıkacaktır orada üzerinde simge olan klasörler var, istediğinizi seçip uygulayabilirsiniz.

System icons kısmından farklı kategorilere geçiş yapabilirsiniz.

Çevrimdışı Aequitas

« Yanıtla #10 : 09 Nisan 2012 - 15:09:33 »
Çok teşekkür ederim @rbbt, şimdi istediğim gibi oldu :)

Bu arada kullandığın renk teması ile pencere kenarlıkları çok hoşuma gitti.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Aequitas »
https://linuxcounter.net/cert/548893.png" alt="" class="bbc_img" />

Öfkelenmeyin.

Hz. Muhammed (sav)