Gönderen Konu: [Nasıl] Arch Openbox üzerinde fn tuşuyla ekran parlaklığını ayarlama  (Okunma sayısı 941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cokomoko

Bildiğiniz gibi openbox minimal bir sistem olduğu için bazı şeyleri elle yapılandırmamız gerekebilir, örneğin gnome, kde, xfce gibi masaüstlerinde ekran parlaklığını fn+F6 ve fn+F7 tuşlarıyla değiştirebiliyoruz ama iş openbox'a geldiğinde durum değişebiliyor.

Normalde xbacklight ile ekran parlaklığı ayarlanıyor olmalı ama sizde de benim gibi xbacklight işe yaramıyorsa o zaman light ihtiyaçlarınıza cevap verecektir.Bunun için;
Kod: [Seç]
yaourt -Sy light

ile kurulumu yapıp ardından /home/kullanıcı adınız/.config/openbox/rc.xml dosyasını açıp <keyboard> ve </keyboard> etiketleri arasına ekleyin:
Kod: [Seç]
       <keybind key="XF86MonBrightnessDown">
      <action name="Execute">
        <command>light -p -U 20</command>
        <startupnotify>
          <enabled>yes</enabled>
        </startupnotify>
      </action>
    </keybind>
    <keybind key="XF86MonBrightnessUp">
      <action name="Execute">
        <command>light -p -A 20</command>
        <startupnotify>
          <enabled>yes</enabled>
        </startupnotify>
      </action>
    </keybind>

bu kadar artık fn+F6 ve fn+F7 kombinasyonlarıyla ekran parlaklığını artırıp-azaltabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi için;

https://wiki.archlinux.org/index.php/Backlight

http://haikarainen.github.io/light/

Anlatımda hatalar varsa belirtmenizi ve yetkili arkadaşların düzeltmesini istiyorum.Bu arada forum değişmiş ama güzel de olmuş, hadi sağlıcakla kalın.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı Linuxer

Teşekkür ederim, gerçekden işime yaradı.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »