Gönderen Konu: Gnome 3.x kullanıcı menüsüne kapat özelligi ekleme  (Okunma sayısı 1789 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nutuzar

Merhaba,

Gnome kullanmaktayım. Masaüstümde sağ üst köşede ismime tıkladığımda açılan menüde kullanıcı değiştir, çıkış ve beklet seçenekleri mevcut. Oysa önceki kullanımlarımda kapat seçeneği ve buna bağlı olarak "yeniden başlat" ve "kapat" gibi seçeneklerim de bulunmaktaydı.

Sorunum şimdi bunların niye yok oldukları ve nasıl yükleyebileceğim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: cumali »

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI

Çevrimdışı cumali

• Administrator
RE: Gnome 3.x kullanıcı menüsüne kapat özelligi ekleme
« Yanıtla #2 : 04 Nisan 2012 - 12:01:08 »
Farklı yöntem olarak şu adımları yerine getirin;

1- Önce gnome-tweak-tool  yükleyiniz. Bununla aynı zamanda bir çok özelleştirme işlemini yapabilirsiniz.

2- Aur deposundan gnome-shell-extension-alternative-status-menu-git  yükleyiniz.

3- Yükleme işlemi bittikten sonra oturumu açıp kapatın. Advanced settings (  gnome-tweak-tool ) çalıştırın. Seçenekler Menüsünde yer alan Shell Extensions satırındaki " Alternative Status Menu Extensions " yer alan OF-ON butonunu ON konumuna getiriniz.

Çevrimdışı nutuzar

« Yanıtla #3 : 04 Nisan 2012 - 18:34:47 »
Tekrar merhaba,

Daha önceden, buradakine benzer anlatımlardan yararlanarak Arch'ı pek çok kez kurmayı denemiş ancak başaramamıştım. Şimdi anlıyorum ki verilen komutlardaki harf hataları vs. buna engel olmuş. Buradaki anlatım bu sebeple düzeltmelerin de ardından sorunsuz hale geldi. Ardarda, farklı donanımlara sahip birkaç PC ye sorunsuz kuruldu. Sadece ATI ekran kartlı sistemlerimde diğerlerinden farklı olarak daha fazla sayıda "filan falan zaten dosya sisteminde mevcut" hatası aldım. Çözüm olarak ise her birini "rm" ile sildim ve sonuca ulaştım. Bu sebeple gösterilen bu itina için teşekkür etmek istedim.

Gnome menu için çözüm önerilerinizi aldım, bunun için de teşekkürler. Ancak Arch kullanıcılarının çoğunlukla niçin KDE'yi tercih ettiklerini yeni yeni anlıyorum. Son kurulumuma KDE yükledim, saatlerce sistemin orasını burasını mıncıkladım ve henüz bir çökme yaşamadım. Üstelik programlarımın açılış süreleri de Gnome dan daha uzun değil. Bunca zaman günahını almışım KDE'nin. PC mi 25-30 yıl önceki Commodore lara benzeten Gnome tam bir faciaydı benim için.

Benim için sırada PKGBUILD ve AUR var. Bunların kurulum ve kullanımı anlatan minik bir açıklama hiç fena olmazdı. Mesela zemberek kursak burada adım adım.

İlginiz için şimdiden teşekkürler...
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Anonymous »

Çevrimdışı krwlng

« Yanıtla #4 : 04 Nisan 2012 - 19:08:15 »
https://extensions.gnome.org/extension/14/shut-down-menu/ bağlantısından OFF kısmını ON yapıp çıkan iletişim kutusuna Install seçeneğini seçerseniz de direkt beklet bölümü Kapat olarak değişiyor. Ben daha önce extensions sitesi üzerinden yükleme yapamazken son güncellemeleri aldıktan sonra bu eklentiyi yükleyebildim.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
Cvp: Gnome 3.x kullanıcı menüsüne kapat özelligi ekleme
« Yanıtla #5 : 04 Nisan 2012 - 19:28:36 »
Alıntı yapılan: "nutuzar"

Tekrar merhaba,

...

Benim için sırada PKGBUILD ve AUR var. Bunların kurulum ve kullanımı anlatan minik bir açıklama hiç fena olmazdı. Mesela zemberek kursak burada adım adım.

İlginiz için şimdiden teşekkürler...

Farklı konuları  farklı yeni başlıklar altında değerlendirirsek forum düzenimizi de korumuş oluruz ki, daha sonra aynı konulardan faydalanmak isteyenler için düzenli bilgi kaynağı olur.

Buradaki sorun çözüldüyse konuyu [Çözüldü] diyerek kapatalım.

Not : KDE, Gnome, Cinnamon ve Fluxbox oturumlarını beraber kullanıyorum.

Gnome dediğin gibi facia değil bana göre, tabii ki tercihtir...

Çevrimdışı çömez

« Yanıtla #6 : 04 Nisan 2012 - 20:55:16 »
Merhaba

Bu kapatma olayı benim de canımı sıkıyordu ama hallettim.

cairo-dock'u yükledim ve oradan kapatıyorum, bu da bir çözüm bence

Çevrimdışı doctur

« Yanıtla #7 : 05 Nisan 2012 - 20:13:48 »
Bende yukarıda söz konusu uygulamaları yapmadan çabucak "kapat" seçeneğine ulaşıyorum.

Kullanıcı menüsünü açıca "ALT" tuşuna basılı tutarsanız "Beklet" seçeneğinin "Kapat" seçeneğine dönüştüğünü görürüz.

Çevrimdışı krwlng

« Yanıtla #8 : 06 Nisan 2012 - 11:57:03 »
@doctur, sanırım herkes o özelliği biliyor fakat sol kolumun üzerine yatarken makineyi kapatmak sorun oluyordu :D

Çevrimdışı doctur

« Yanıtla #9 : 06 Nisan 2012 - 12:57:15 »
@krwlng yukarki başlık altında çeşitli yöntemler sıralanmış.Yeni başlayanlar için faydalı olur düşüncesiyle bende bu yöntemi sunmak istedim.

Ayrıca tek elle bilgisayarı kapatmak yine mümkün."Alt" tuşuna basılı tutarken "tab" tuşunu tekrarlayarak "kapat" ı seçip "space" tuşuna basıp elimizi çekersek 60 sn içinde bilgisayar kapanıyor.

Çevrimdışı Oburix

Re: Gnome 3.x kullanıcı menüsüne kapat özelligi ekleme
« Yanıtla #10 : 10 Mayıs 2012 - 12:13:27 »
bendeki kapat olayı farklı sanırım kapat dediğimde slim kullanıcı ekranına atıyor kapanmıyor oturumu kapatla aynı işi görüyor yani
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »