Gönderen Konu: Powertop'la ekstra güç tasarrufu  (Okunma sayısı 1306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cokomoko

Powertop'la ekstra güç tasarrufu
« : 31 Mart 2015 - 16:29:31 »
Benim ve pek çok arkadaşın ilk zamanlar linux'a geçince karşılaştığı en önemli sorun olan güç tasarrufu olayına değineceğim, gerçi son zamanlarda bu sorun laptop-mode ve tlp vs. ile bayağı çözüldü ama daha da etkili bir yöntem var o da powertop'un sihirli dünyasında ;) Ve iddia ediyorum benim gibi batarya kullanım oranı wifi'ye bağlanmaktan %20-30 seviyesine düşünlere bile ilaç gibi gelecek, windowstaki güç yönetiminden daha etkili ve şarjınız daha çok dayanacak.

Laptop-mode-tools servisi başlangıçta başlamayınca ve işlevini yerine getiremeyince ben de araştırıp powertop'la bu işin daha etkili bir biçimde yapılabileceğini buldum.2-3 aydır bu şekilde kullanıyorum ve çok memnunum umarım siz de memnun kalırsınız.

Şimdi ilk önce dizüstü bilgisayar batarya ile kullanımda iken komutu yürütün
Kod: [Seç]
sudo powertop --calibrate

ekran yanıp sönebilir korkmayın, işlem tamamlanıp powertop'un ekranına düşene kadar sabredin.

Sonra powerop'un topladığı bu verilere göre powertop'u systemd ile servis olarak başlangıçta çalıştırmak için Aur'daki powertop-autotune paketini yükleyin ve başlangıçta çalışması için aktif hale getirin:
yaourt -Sy powertop-autotune-systemd
sudo systemctl start powertop-autotune.service
sudo systemctl enable powertop-autotune.service

Bu kadar, deneyenler işe yarayıp yaramadığını yazarlarsa sevinirim.

Wiki'ye de sonradan eklenmiş ya da hep vardı da ben farketmemişim :dodgy:  http://https://wiki.archlinux.org/index.php/Powertop
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"

Çevrimdışı shadow.

Re: Powertop'la ekstra güç tasarrufu
« Yanıtla #1 : 31 Mart 2015 - 18:11:01 »
powertop-autotune-systemd
Madem Powertop ile kullanılması gerekli veya tavsiye ediliyor. Paket resmi depolarda neden yok ? Tlp ayar dosyasını düzenledikten Powertop uygulaması ne türlü etkiye sahip anlamış değilim. Powertop, Tlp ayar dosyasını düzenlemeden donanım aygıtlarını Bad olarak gösterirken ihtiyacım olan düzenlemeyi yaptıktan sonra aygıtların çoğunu Good olarak değiştiriyor. Bana göre esas nokta Tlp ayar dosyasındaki gerekli düzenlemer ve değişim kontrol içinse Powertop uygulaması kullanımı.

Ayrıca konuyu biraz daha genişletirsek iyi olur. Anlatıma Tlp, microcode ... bileşenler dahil edilirse çok daha iyi olur.

Aşağıdaki başlıklar biraz fikir verebilir diye ekliyorum.

https://wiki.manjaro.org/index.php?titl ... r_settings

https://wiki.manjaro.org/index.php?titl ... onsumption
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #2 : 31 Mart 2015 - 18:49:29 »
Bence tlp o kadar iyi değil laptop-mode-tools bile güç tasarrufu için daha iyi ama gerekli ayarlamaları elle yapmanız lazım, tlp'nin tek avantajı gerekli ayarlamaları otomatik olarak yapması, kullanıcıyı uğraştırmamasıdır.
Alıntı yapılan: "shadow."
powertop-autotune-systemd
Madem Powertop ile kullanılması gerekli veya tavsiye ediliyor. Paket resmi depolarda neden yok ? Tlp ayar dosyasını düzenledikten Powertop uygulaması ne türlü etkiye sahip anlamış değilim.

Powertop, Tlp ayar dosyasını düzenlemeden donanım aygıtlarını Bad olarak gösterirken ihtiyacım olan düzenlemeyi yaptıktan sonra aygıtların çoğunu Good olarak değiştiriyor. Bana göre esas nokta Tlp ayar dosyasındaki gerekli düzenlemer ve değişim kontrol içinse Powertop uygulaması kullanımı.

Paketin resmi depolarda neden olmadığını bilmiyorum ama pakete şüpheyle yaklaşıyorsanız, elle de systemd ile ilgili dosyayı oluşturup, çalıştırabilirsiniz.

Mesela tlp ile batarya kullanımında sizde kaç tane bad-kötü durumu var? Bence powertop güç tasarrufu için yeter de artar bile tlp,jupiter,laptop-mode-tools vs. hepsini denedim ve en iyi verimi powertop-autotune ile aldım.

Powertop'un en büyük eksisi bir gui arayüzü olmaması.

@shadow buyrun siz de katkı yapın belki bizim de gözden kaçırdığımız noktalar, bilmediğimiz şeyler olabilir.Konunun iyi bir noktaya gitmesi hepimizin yararına olur, hem biz hem başkaları nasiplenir.
\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #3 : 31 Mart 2015 - 21:27:54 »
Tlp ile öntanımlı gelen ayarlarda çok bi güç tasarrufu sağlamıyor. Bazı seçenek ve değerleri değiştirerek yukarıda görüldüğü gibi aygıtların güç yönetimini iyi duruma getirilebilir. Laptop-mode-tools gibi araçları denedim fakat o kadar çok bilgi ve detay var ki işin içinden çıkamadım. Neyse bu konu biraz da donanım bilgisi gerektirdiğinden fazla da birşey diyemiyorum.

Tlp düzenlemesi ile elde ettiğim sonuç:

Bad           VM writeback timeout
   Bad           Autosuspend for USB device Microsoft® Nano Transceiver v2.0 [Microsoft]
   Good         Enable Audio codec power management                                                                  
   Good          NMI watchdog should be turned off
   Good          Enable SATA link power management for host0
   Good          Enable SATA link power management for host1
   Good          Enable SATA link power management for host2
   Good          Enable SATA link power management for host3
   Good          Enable SATA link power management for host4
   Good          Enable SATA link power management for host5
   Good          Autosuspend for USB device USB2.0-CRW [Generic]
   Good          Autosuspend for unknown USB device 1-1 (8087:0024)
   Good          Autosuspend for unknown USB device 2-1 (8087:0024)
   Good          Autosuspend for USB device USB Webcam [SuYin]
   Good          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb1]
   Good          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb2]
   Good          Runtime PM for PCI Device Qualcomm Atheros AR8151 v2.0 Gigabit Ethernet
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family Integrated Graphics Controller
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family MEI Controller #1
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family High Definition Audio Controller
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family PCI Express Root Port 4
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation HM65 Express Chipset Family LPC Controller
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family 6 port SATA AHCI Controller
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 6 Series/C200 Series Chipset Family SMBus Controller
   Good          Runtime PM for PCI Device NVIDIA Corporation GF108M [GeForce GT 520M]
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Centrino Wireless-N 1000 [Condor Peak]
   Good          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port
   Good          Wake-on-lan status for device enp8s0

Benim de yanlış biliyor olabileceğim şeyler olduğu için; @cokomoko sizin Powertop sonucunuz nasıl ? Deneyen arkadaşlar da bilgi geçerse konu daha da zenginleşir.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #4 : 31 Mart 2015 - 22:20:26 »
razer'i kendim açtım, işte benim sonuç:

İyi          Bluetooth device interface status
   İyi          Enable SATA link power management for host4
   İyi          Enable SATA link power management for host5
   İyi          Enable SATA link power management for host3
   İyi          Enable SATA link power management for host1
   İyi          Enable Audio codec power management
   İyi          Enable SATA link power management for host0
   İyi          Enable SATA link power management for host2
   İyi          VM writeback timeout
   İyi          Autosuspend for USB device Askey for Toshiba [Broadcom Corp]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb1]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb4]
   İyi          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb2]
   İyi          Autosuspend for USB device USB 2.0 HD Camera  [SuYin ]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb6]
   Kötü        Autosuspend for USB device Razer Mamba Charging dock [Razer]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb5]
   İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb7]
>> İyi          Autosuspend for USB device UHCI Host Controller [usb8]                                                
   İyi          Autosuspend for USB device EHCI Host Controller [usb3]
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. Standard SD Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Memory Controller Hub
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset PCI Express Graphics Port
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #4
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #5
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #6
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #2
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) HD Audio Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 1
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 3
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 4
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) PCI Express Port 6
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #1
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #2
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB UHCI Controller #3
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation ICH9M LPC Interface Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801IBM/IEM (ICH9M/ICH9M-E) 4 port SATA Controller [AHCI mode]
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) SMBus Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device NVIDIA Corporation GT216M [GeForce GT 230M]
   İyi          Runtime PM for PCI Device NVIDIA Corporation GT216 HDMI Audio Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Qualcomm Atheros AR9285 Wireless Network Adapter (PCI-Express)
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. SD/MMC Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. MS Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device JMicron Technology Corp. xD Host Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller
   İyi          Runtime PM for PCI Device Intel Corporation 82801I (ICH9 Family) USB2 EHCI Controller #1
   İyi          Wake-on-lan status for device wlp20s0
>> İyi          Wake-on-lan status for device enp14s0                                                                  

Deneyen arkadaşlardan yorum bekliyoruz ve bir de powertop çıktısı.Bakalım onlarda sonuçlar nasıl.

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #5 : 31 Mart 2015 - 23:18:16 »
Powertop haricinde güç yönetimi için yüklü uygulama var mı ? Yok ise sonuç gayet iyi. Bir de başarım işlemci ve donanım farklılıklarında ne denli fark ediyor sanırım bunu da anlamak için deneyen sayısı önemli.

Çevrimdışı cokomoko

« Yanıtla #6 : 31 Mart 2015 - 23:39:51 »
Hayır başka harici bir uygulama yok ama openbox gibi hafif bir tercihim olması nedeniyle de şarjın daha iyi gittiğini gözlemledim mesela compiz-standalone oturumu veya e17-ecomorph(compiz'in enlightenment uyarlaması)oturumunda şarj bu kadar dayanmıyor tabi artık benim bataryanın ömrünün %20-30 düzeyine düşmesi olayını eklersek yine efektli oturumlarda iyi dayanıyor şarj diyorum.

Bu arada @shadow sizin çıktı da gayet iyi ve yeterli bence.

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #7 : 01 Nisan 2015 - 00:46:39 »
Yeni nesil işlemciler için microcode ve cpupower uygulamaları sistem verimliliği açısından daha iyi oluyor ve az da olsa sistem kararlılığını artttırdığını söyleyebilirim.

Linux dünyasındaki dağınıklıktan nefret ediyorum. Mesela adam biraz yazılım ve programlama öğrenince var olan birşeye destek vermek yerine dağıtım çıkarmaya yahut masaüstü ortamı yapmaya çalışıyor. Bunlardan yeterince var olduğunu; var olanlar da doğru düzgün çalışmıyor. Bana göre Linux çekirdeğinin dışındaki masaüstü ve yazılımlar kararlı çalışmıyor. En basiti Firefox, Win üzerinde daha hızlı tarama yapıp açılma ve kapanma zamanları Linux'a göre daha iyi durumda aynı durum LibreOffice içinde geçerli.

Bunun yerine yap bir arayüz Tlp veya Powertop uygulamasına hatta daha iyisini yaparım diyorsan güç yönetimini sağlayabilecek son kullanıcının rahatça kullanabileceği yazılım yap. Bu konudaki eksikliklerin analizini en güzel Elementary OS yaptı son 2-3 yılda kullanıcı sayısında muazzam bir artışın olmasıda ne derece haklı olduklarının ispatı.