*
Arch Linux Türkiye Forum

Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Kullanıcı adınızı, şifrenizi ve aktif kalma süresini giriniz

Gnomeyi kaldırıp openbox kurma 5282

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gnomeyi kaldırıp openbox kurma
« : 05 Şubat 2015 - 21:01:50 »
Merhaba arkadaşlar, ben arch linuxla daha yeni tanıştım. Forumlardan edindiğim bilgiye göre gnome kurmak diğerlerinden daha kolaymış. Ben de onu kurdum, ama nedense sevmedim, şimdi onun yerine openbox kurmak istiyorum. Openbox kurmak için bir kaç tane güzel hazırlanmış yazı buldum, ama bende daha önce gnome kurulu olduğundan hemen harekete geçmemeye karar verdim, yani kısacası yardıma ihtiyacım var  :D Bi el atarsanız minnetar olurum. Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Newbie İleti: 267 *
Re: Gnomeyi kaldırıp openbox kurma
« Yanıtla #1 : 07 Şubat 2015 - 00:11:09 »
hocam

a dan z ye her seyine ugrasicaksin ve bunca emegine karsin elinde gnome kadar senin rahat ettiremeyen bir sistem elinde olacak.

ve hic kimse seni openbox ta mucize yarattin diye alkislamayacak.

manjaro openbox versiyonunu kur derim hic ugrasma bos yere. adamlar gayet guzel surum cikarmislar. tek basina ugrassan aylar surer boyle bir masaustu hazirlamak.

gnome'a wayland da gelicek hatta geldi gibi de ben nvidia driverdan dolayi suan kullanamiyon.

sistemin iyi ise openbox zaman kaybi. atom islemcin varsa bile git lxde kur hic openbox a bulasma.

rat point gibi bir masaustu daha vardi hic fare kullanmiyorsun yani derine inmeye gerek yok.

bir ara openbox kurdum sonra hafif mazosist oldugumu anladim, niye bu cile. sonra neden ben bunla ugrasiyom dedim arastirdim, meger ocd varmis bende, taa ilk okuldan anlamistim aslinda resim guzel cizemiyom diye kanim damarlarim cekiliyordu resmen. mukemmellik hastaligi gibi birsey. bu gun bu illetten kurtulmak icin doktor ilac verdi kullanmaya basladim depresyon dan beter bir illettir. ne demek istedigimi anladin umarim. gecenlerde hsngrms da ne cektigini yazmisti bu minimal dusunceden. http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=23&t=1245&p=11320&hilit=minimalizim#p11320" class="bbc_link" target="_blank">http://http://archtr.org/forum/viewtopic.php?f=23&t=1245&p=11320&hilit=minimalizim#p11320

turkce karakterler icin uzgunum klavye problemli suan.

« Yanıtla #2 : 07 Şubat 2015 - 02:02:17 »
openbox'a tamamen zaman kaybı demek anlamsız, ben openbox'a el atmamış olsaydım hiç arch linux kullanamayacaktım. openbox kullanılmalı, hangi paket ne işe yarıyor, hangi dosyanın ne işlevi var bunu bilmek açısından önemli, kde yada gnome 'de bir sorunla karşılaştığında daha önce openbox gibi masaüstlerinde tecrüben varsa çözüme ulaşman o kadar kolaylaşır ayrıca kendin el emeği, göz nuru uğraştığın sistemi kullanmak insana daha çok haz veriyor, birileri seni alkışlamıyor ama başkalarına bağımlı bir hayatta yaşanmıyor. bin bir zorlukla kurduğun sistemi kullanmak büyük zevk.

kapitalist sistem insanları nihilist yapıyor, hiç uğraşma direk sonuca ulaş, ekmeğini ye bağını sorma.  ne yediğimizi, günlük hayatta ne saçmalıklar yaşadığımızı kimse sorgulamıyor çünkü hemen sonuca ulaşmak istiyoruz hiç uğraş vermeden.

hiç bir şeyden haz almamak,emek vermemek, alkış beklemek mazoşizmden daha kötü bir hastalık. linux'ün nasıl çalıştığını üç aşağı beş yukarı öğrenmek istiyorsan openbox kur.  takıldığın yerler olursa sor.

hiç uğraşmak istemiyorum diyorsan orası ayrı. hiç zorlanmadan kde kullanırsın ama cenazene openbox gelir.  :cool: neye takıldığını sorarsan daha net cevaplar alırsın.

Kod: [Seç]
sudo pacman -S openbox

« Yanıtla #3 : 07 Şubat 2015 - 12:18:52 »
Alıntı yapılan: "karasu"
hocam

a dan z ye her seyine ugrasicaksin ve bunca emegine karsin elinde gnome kadar senin rahat ettiremeyen bir sistem elinde olacak.

ve hic kimse seni openbox ta mucize yarattin diye alkislamayacak.

manjaro openbox versiyonunu kur derim hic ugrasma bos yere. adamlar gayet guzel surum cikarmislar. tek basina ugrassan aylar surer boyle bir masaustu hazirlamak.

gnome'a wayland da gelicek hatta geldi gibi de ben nvidia driverdan dolayi suan kullanamiyon.

sistemin iyi ise openbox zaman kaybi. atom islemcin varsa bile git lxde kur hic openbox a bulasma.

rat point gibi bir masaustu daha vardi hic fare kullanmiyorsun yani derine inmeye gerek yok.

turkce karakterler icin uzgunum klavye problemli suan.

Öncelikle dikkatiniz için teşekkür ederim. Benim openbox kurma isteğim tamamen linuxla daha yakın olmak isteyişimdir. Evet haklısınız zorlanıcam belki, ama hem daha deneyimli olmama yardım edecek bu olay, hem de daha kendime özel bir sistemim olacak. Arch linuxa geçme nedenim de bu zaten. Nasıl derler, bir şeyler öyrenmek istersen, ellerini kirletmen gerek  :)

« Yanıtla #4 : 07 Şubat 2015 - 12:20:00 »
tebikide el emegi goz nuru ve ondan alicagin haz cok onemli ama asil sorun bu hazzin doyum noktasini abartmamak lazim.

masaustu ortamlari en nihayetinde senin calismalarinda konforunu rahatini dusunmeli kendi basina dusunulecek bir sey olmaya basladigi anda artik ona iskence aleti gozuyle bakmak lazim.

pacman -S obmenu obconf
paketlerinide kurmani oneririm

birde terminal kurman lazim sanirim lxterminal vardi onuda kur.

ayriyetten vsync problemi icin bir compositor kurman lazim compiz kurucaksin sanirim en rahati oydu heralde, bu konuda cok bir bilgim yok ama minimal birsey istersen xcompmgr vardi sanirim.

manjaro indirip bende bi openbox ne alemde diye kurmak istedim, sanirim resmi surumden cikartmislar topluluk surumu olarak veriyorlar artik.

http://http://distrowatch.com/table.php?distribution=manjaro

http://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.12/" class="bbc_link" target="_blank">http://http://sourceforge.net/projects/manjarotest/files/0.8.12/

« Yanıtla #5 : 08 Şubat 2015 - 22:13:57 »
bu vasileyle acı dolu kaybımızı bildirmek isterim. crunchbang sizleere ömür. güzelim dağıtımı yediniz. proje sonlandırılmış. yaptığınız açıklamalarla sansasyon yaratıp garibim openbox'un bir takım zanlar altında bırakarak, güzel bir sistemden prim yapmaya çalıştınız ama türk halkının bu gibi oyunlara karnı tok. bu senaryoyu artık yemiyor.

bu işin arkasında mhmtkrktr ve karasu lobisinin olduğunu düşünüyorum. kde paralel yapılanması bu işin sorumlusudur.  :@  :@  :@

http://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=38916&p=1

« Yanıtla #6 : 08 Şubat 2015 - 22:46:26 »
Alıntı yapılan: "mhmtkrktr"
@linuxer öncelikle hoşgeldiniz.

Linux öğrenme amacınız ya da kendinize çizdiğiniz bir yol haritası var mıdır? Bu şekilde çok genelleme bir konu gibi görünüyor. Demek istediğim siz server, sunucu tarzı işler için mi , yoksa kullanıcı veya operatör kullanıcı alanında mı  kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. Bunu belirtirseniz konunun rengi belli olur ve sanıyorum bu şekilde daha net cevaplara ulaşabilirsiniz.

@mhmtkrktr ben linuxa programlamanı daha iyi anlaya bileceyim, windowsdan daha özgür, programlama için daha müsayit bir yapısı olduğu için geçmişdim. Bir buçuk yıldır ubuntu kullanıcısıyım ve bu süre zarfında yanılmadığımı gördüm, linuxun özgürlüğü bana garip bir ümit veriyor, sadece varlığını bilmek bile insanın içini rahatlatıyor, linux topluluğu beni gerçekten gururlandırıyor, öğrendikce ben de kendimi bu topluluğun bir üyesi gibi görmeye başladım. Şimdi Arch linuxa geçmeye karar verdim, çünki, artık ubuntunun linuxun doğasını tam olarak yansıtmadığını düşünüyorum, openboxu da aynı nedenle seçtim, kolay olmayacak ama iyi olacak, bunu bildiyim için siz değerli arkadaşlardan yardım istedim. konunun rengine gelince, aynı başlıkda yazdığı gibi, gnomeni nasıl kaldırırım ve yerine openboxu nasıl kurarım. İlginiz için hepinize teşekkür ederim.

« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2015 - 23:48:25 »
@linuxer ben olsam Gnome'yi hemen kaldırmazdım, ilk önce internetten araştırdığınız openbox kurulum ve ayarlarını kendinize göre yapmaya, kendinize özel bir sistem yaratmaya çalışın.Ondan sonra bilgisayarı hergün açtığınızda eğer Gnome'den fazla openbox üzerinde vakit geçirdiğinizi görüyor ve tüm işlerinizi openbox ile halledebiliyorsanız, Gnome'yi kaldırın derim aksi halde birşeyler öğreneceğim derken bıkabilirsiniz.

Benden de birkaç öneri obkey paketini kurup, sık kullandığınız, uygulamalara kısayol tuşu atayın, dmenu de kurup uygulamalara daha hızlı erişebilir ve bulabilirsiniz, mpd ve ncmpcpp ikilisini de kurup müziklerinizi konsol üzerinden zevkle dinleyebilirsiniz, video için mplayer yeter,panel için tint2,efekt içinse xcompmgr  veya cairocompmgr.Tabi bunları kendinize göre ayarlamanız için wiki'lere ve forumlara bakıp bol bol araştırmanız gerek.Bunun için de biraz zamana ve sabra ihtiyacınız olacak. ;)

\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"
« Yanıtla #8 : 09 Şubat 2015 - 14:44:53 »
Alıntı yapılan: "caliban"
openbox'a tamamen zaman kaybı demek anlamsız, ben openbox'a el atmamış olsaydım hiç arch linux kullanamayacaktım. openbox kullanılmalı, hangi paket ne işe yarıyor, hangi dosyanın ne işlevi var bunu bilmek açısından önemli, kde yada gnome 'de bir sorunla karşılaştığında daha önce openbox gibi masaüstlerinde tecrüben varsa çözüme ulaşman o kadar kolaylaşır ayrıca kendin el emeği, göz nuru uğraştığın sistemi kullanmak insana daha çok haz veriyor, birileri seni alkışlamıyor ama başkalarına bağımlı bir hayatta yaşanmıyor. bin bir zorlukla kurduğun sistemi kullanmak büyük zevk.

kapitalist sistem insanları nihilist yapıyor, hiç uğraşma direk sonuca ulaş, ekmeğini ye bağını sorma.  ne yediğimizi, günlük hayatta ne saçmalıklar yaşadığımızı kimse sorgulamıyor çünkü hemen sonuca ulaşmak istiyoruz hiç uğraş vermeden.

hiç bir şeyden haz almamak,emek vermemek, alkış beklemek mazoşizmden daha kötü bir hastalık. linux'ün nasıl çalıştığını üç aşağı beş yukarı öğrenmek istiyorsan openbox kur.  takıldığın yerler olursa sor.

hiç uğraşmak istemiyorum diyorsan orası ayrı. hiç zorlanmadan kde kullanırsın ama cenazene openbox gelir.  :cool: neye takıldığını sorarsan daha net cevaplar alırsın.

sudo pacman -S openbox

kapitalist oldum once.

Alıntı yapılan: "caliban"
bu vasileyle acı dolu kaybımızı bildirmek isterim. crunchbang sizleere ömür. güzelim dağıtımı yediniz. proje sonlandırılmış. yaptığınız açıklamalarla sansasyon yaratıp garibim openbox'un bir takım zanlar altında bırakarak, güzel bir sistemden prim yapmaya çalıştınız ama türk halkının bu gibi oyunlara karnı tok. bu senaryoyu artık yemiyor.

bu işin arkasında mhmtkrktr ve karasu lobisinin olduğunu düşünüyorum. kde paralel yapılanması bu işin sorumlusudur.  :@  :@  :@

http://crunchbang.org/forums/viewtopic.php?id=38916&p=1

lobici paralelci olduk sonra. :D

birazdan kapıya polis dayanıcak. eğer ben yanarsam tüm bildiklerimi öterim.

yeni sürümler çıktığında neden yenisi çıktı god dammit demiyeceğim gibi olan bazı sürümlerin sonlanmasında da yupppiiii diyemiyeceğim. ihtiyaç yokmuş demekki.

openbox güzel bir sistem ama amaçlarını abartmamak lazım. sen openbox'ı desktop pc de kullanıyorsundur belki openbox'ı yapan adam kde kullanıyor kendi bilgisayarında. hatta kde artık eskisi kadar ağır değil, gnome daha fazla sistem tüketir hale geliyor gün geçtikçe kde ise hafifliyor.

evde atom anakart var toparladığım zaman ona openbox kurucam.

« Yanıtla #9 : 10 Şubat 2015 - 16:46:18 »
sevgili kardeşim,

mizahi bir dille yazdığım yazıyı neden ciddiye aldın. tavsiyem dışarı çıkıp biraz hava alman.

ben bilimsel bir insan değilim.  gırla hurafe dolu inançlarım var.

başıma bir iş gelmeyecekse bu ülkeyi de insanlarını da sevmiyorum, imkanım olsa tasımı tarağımı toplar giderim. ceddimden de pek haz etmiyorum tamamı dahil. hiç bir partiyle işi olmayan saf kan bir apolitiğim..

ama sizin beyninizde bazı kalıplar var tek cümleden analiz yapmaya kalmışsnız.

saygılar sevgiler hava oksijen önemli.

« Yanıtla #10 : 10 Şubat 2015 - 21:19:12 »
arkadaşlar biliyorum hayatın ve ülkenin sorunları bizi de etkileyip, psikolojimizi ister istemez bozuyor ve ortaya üst perdeden istemediğimiz konuşmalar çıkıyor ama bu tür tartışmalar bize,archtr'ye yakışmaz, daha fazla uzatmayalım, ne bize ne de insanlığa bir faydası yok. :shy:

\'\'Eğer 386BSD ben Linux\'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı.\"

......................................................Linus Torvalds....................................................

\"Birgün herkes Archer olacak!\"
« Yanıtla #11 : 11 Şubat 2015 - 00:47:49 »
az laf çok iş  ;)

« Yanıtla #12 : 12 Şubat 2015 - 22:38:51 »
Arkadaşlar, yardımınız ve tavsiyeleriniz için hepinize teşekkür ederim, galiba yeni bir maceraya başlamak üzreyim :)

Deneyim kazandıkca ben de yeni başlayanlara, sorun yaşayanlara yardımcı olmaya çalışacağım. Hepinize iyi günler.