Gönderen Konu: [NASIL]Archlinux'a android telefon bağlamak ve dosya aktarma  (Okunma sayısı 1902 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceboy

Benim gibi arch + xfce masaüstünü kullanıyor ve hafif ve hızlı çalışan bir bilgisayar(veya dizüstü) istiyorsanız birçok sorunla baş etmeniz gerekebiliyor.Xfce,lxde,openbox ve benzeri pencere yöneticileri hafif olabilmek için birçok uygulama ve paketi kurmuyor,ekleme işlemini size bırakıyor.

Ben burada sorun yaşayanlar için archlinux + xfce gibi pencere yöneticilerine android telefon bağlamayı anlatayacağım.

Öncelikle telefonumuzun ayarlarına giriyoruz,ayarlarda usb hata ayıklama (usb debugging) bulup aktif hale getiriyoruz.(Bu işlemi telefonu bilgisayara bağlamadan önce gerçekteştireceksiniz.

Daha sonra archlinux'umuza gerekli bazı paketleri kuruyoruz.

Kod: [Seç]
sudo pacman -S libmtp gvfs-mtp

Eğer KDE Masaüstü kullanıyorsanız ;

sudo pacman -S kio-mtp

kodlarını yürüterek gerekli paketleri kuruyoruz.

Bu paketleri kurduktan sonra telefonu bilgisayara bağlıyoruz,MTP(Medya transfer protokolü) modunu seçeceğiz bağladıktan sonra telefondan.Telefonu bağladık ve mtp moduna aldık,konsolu tekrar açıp
mtp-detect
komutunu veriyoruz.

Komutun çıktısı aşağıdaki gibiyse (Bende LG yazıyor ama sizde telefonunuz neyse onu gösterecektir !)

mtp-detect
Unable to open ~/.mtpz-data for reading, MTPZ disabled.
libmtp version: 1.1.8

Listing raw device(s)
Device 0 (VID=1004 and PID=61f9) is a LG Electronics Inc. Android phone (ID2).
   Found 1 device(s):
   LG Electronics Inc.: Android phone (ID2) (1004:61f9) @ bus 2, dev 3
Attempting to connect device(s)
Android device detected, assigning default bug flags
USB low-level info:
   bcdUSB: 512
   bDeviceClass: 0
   bDeviceSubClass: 0
   bDeviceProtocol: 0
   idVendor: 1004
   idProduct: 61f9
   IN endpoint maxpacket: 512 bytes
   OUT endpoint maxpacket: 512 bytes
   Raw device info:
buna benzer bir çıktı alacaksınız.Çıktıda telefonunuzun markası/modeli varsa bilgisayarımıza telefonu tanıtmayı başardık,ama hala ne masaüstünde nede dosya yöneticisinde telefonu göremiyoruz,dolayısıyla dosya atamıyoruz çünki telefonu kullanabilmesi için archlinux kurarken oluşturduğumuz kullanıcıya
fuse
grubunu kullanma yetkisi tanımadık.

Bu işlem için uçbirimi açıp
sudo leafpad /etc/fuse.conf
komutuyla dosyamızı açıp,
#user_allow_other
satırının başındaki "#" ı siliyoruz ve dosyayı kaydedip çıkıyoruz.

Daha sonra tekrar uçbirimden
sudo groupadd fuse
komutunu vererek fuse grubunu oluşturduk.Şimdi kendi kullanıcı adımıza fuse yetkisini aşağıdaki komutla veriyoruz.

sudo usermod -aG fuse kullanıcı-adınız
.

Daha sonra bilgisayarımızı yeniden başlatıp telefonumuzu bağladığımızda telefonumuz dosya yöneticinde görünecektir,kolay gelsin !

ÖNEMLİ NOT ]
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı shadow.

Re: [NASIL]Archlinux'a android telefon bağlamak ve dosya akt
« Yanıtla #1 : 08 Kasım 2014 - 10:25:34 »
Geriden bakınca saçma geliyor. Linux olanı linux olana bağlıyorsun otomatik tanıması gerekirken tanımıyor ama Windows çoğu zaman otomatik tanıyor. Apple cihazları ise kendi aralarında mükemmel denecek kadar uyumlu çalışıyor. Bir çok durumun olduğu gibi bu durumunda sebebi Linux ortamındaki bu dağınıklık. Bu tür uyumsuzlukları denetleyecek, kontrol edecek ortak yönetim olsa süper olurdu.
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #2 : 08 Kasım 2014 - 12:55:57 »
Alıntı yapılan: "shadow."
Geriden bakınca saçma geliyor. Linux olanı linux olana bağlıyorsun otomatik tanıması gerekirken tanımıyor ama Windows çoğu zaman otomatik tanıyor. Apple cihazları ise kendi aralarında mükemmel denecek kadar uyumlu çalışıyor. Bir çok durumun olduğu gibi bu durumunda sebebi Linux ortamındaki bu dağınıklık. Bu tür uyumsuzlukları denetleyecek, kontrol edecek ortak yönetim olsa süper olurdu.

Bu yüzden birisi gelip windows kullandiginiz bilgisayara sadece telefonunu baglayarak istedigi belgeleri alip gidebilir kolayca. Linuxta yönetici yetkisi olmadan kullaniciniza telefonu bile tanitamazsiniz. Basit şekilde bakmamak gerekiyor olaylara. Ayrica archlinux tamamen farkli bir dünya. Slogani basitlik olan bir dağıtımdan her pajet ve bağımlılıkla gelmesini beklemeyemezsiniz. Kaldi ki elle kurduğunuz ve her şeyi kendiniz ayarladiginiz bir dagitim.

Not : imla için özür diliyorum. Telefonla bu kadsr oldu..

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #3 : 08 Kasım 2014 - 23:46:15 »
Ellerine sağlık [profile]iceboy[/profile]

Güzel bir anlatım olmuş.

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2014 - 10:45:10 »
Biraz cihaz üreticilerine kızıyorum. Kızamadığım marka ise HTC çünkü kullandığım 3-4 modeli oldu mtp ile ilgili sorun yaşatmadan bağlanıyor ve hatta yukarıdaki anlatımdaki paketleri kurmadan ayar yapmadan sistem depolama birimi olarak görüyor. Samsung ve LG markaların bazı telefonların 40 takla atmak gerektirdi Android sürümleri aynı olmasına rağmen. Neyse Android 5.0 ile belki biraz daha kolaylaşır bu işler. :)
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"