Gönderen Konu: ATI 5xxx ve sonrası kartlar için Catalyst-test kurulumu  (Okunma sayısı 4008 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı iceboy

Bu anlatım 5xxx ve sonrası karlar için geçerlidir, 1xxx,2xxx,3xxx serisi kartlar desteklenmemektedir.

Bildiğiniz veya şu anda öğrenmekte olduğunuz üzere
Kod: [Seç]
catalyst-test
hem yeni ATI kartlarda daha stabil ve sorunsuz çalışmakta,hemde
Catalyst
driverinin getirdiği bazı xorg uyumsuzlukları burada yaşanmamaktadır.

Ayırca yukarıdaki paketlerin getirdiği sorunlar için
/etc/default/grub
içerisine "nomodeset" , "radeon.runpm=0" gibi parametreler eklediysek bunları siliyoruz.

Öncelikle
[b]xf86-video-ati ati-dri glamor-egl[/b]
gibi açık sürücü ve bağımlılıklarını kurduysanız bunları kaldırıyoruz.Burada eğer kaldırmayı unuttuğunuz olursa zaten yaourt ile catalyst-test kurarken çakışmayı algılayacaktır ve size soracaktır kaldırılsın mı diye.Çakışan paketlere "y" diyerek geçerseniz kaldıracaktır.

Kuruluma başlıyoruz ; (AUR Kurduğunuzu varsayarak)

yaourt -S catalyst-test
ile kurulumun ilk adımını başlatıyoruz.Burada dikkat edilmesi gereken bu komut normal kullanıcı olarak verilmelidir,root olarak değil !

yaourt ile catalyst-test kurulumu bittikten sonra aşağıdaki kodları sırası ile ve root olarak vereceğiz,satır başlarındanki sudo lardan da anlayabilirsiniz olayı.

sudo systemctl enable atieventsd
sudo systemctl start atieventsd
sudo systemctl enable catalyst-hook
sudo systemctl start catalyst-hook

yukarıdaki kodları sırasi ile ve tek tek yürüttükten sonra

sudo aticonfig --initial
komutunu veriyoruz.

Sonra eğer syslinux kullanıyorsanız ;

/boot/syslinux/syslinux.cfg dosyasını düzenleyeceksiniz ve APPEND Satırına nomodeset ekleyeceğiz ve şöyle görünecek

APPEND root=/dev/sda[x] rw nomodeset

Eğer grub kullanıyorsanız ;

/etc/default/grub
dosyasını düzenleyeceğiz,bu dosyanın içerisine
GRUB_CMDLINE_LINUX=
satırının sonuna "nomodeset" ekleyeceğiz ve satırın görünümü böyle olacak

GRUB_CMDLINE_LINUX="nomodeset"

ve bu düzenlemeyi yaptıktan sonra yaptığımız değişikliklerin kaydedilmesi için aşağıdaki komudu yürütüyoruz ;

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

Ayrıca arayüzün sorunsuz çalışabilmesi için gerekli olan ;

pacman -S acpid qt4
komutu ile acpid ve qt4 paketlerini kuruyoruz

Son olarak
sudo reboot
ile sistemi yeniden başlatıyoruz,ve bu kadar !

Saygılarımla ve yararlı olması dileğiyle.

Dipçe] Bu anlatım http://bbs.archbang.org/viewtopic.php?id=4630 daki konunun Türkçeye çevrilmiş ve sadeleştirilmiş halidir.İngilizcesi iyi olan arkadaşlar herhangi bir sorun yaşadığında veyahut benim anlatımımı yetersiz bulduğunda linke başvurabilir.
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı iceboy

Re: ATI 5xxx ve sonrası kartlar için Catalyst-test kurulumu
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2014 - 01:12:53 »
Nomodeset kısmı artık gereksizdir ve yapılmasına gerek yoktur.

Grub dosyamıza "nomodeset" parametresini eklediğimiz adımları atlayacak kurulumu gerçekleştiriniz.

Bir türlü konuyu değiştir butonunu bulamadığım yada yetkim olmadığı için konuyu düzenleyemiyorum o yüzden buraya yazdım.

Çevrimdışı karasu

• Newbie
  • *
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2014 - 12:16:24 »
ben yigenlerime lenova g510 notebook aldim. linux kurulumunda amd ekran kartini goremedigim icin win7 kurdum. Ama olay farkliymis artik cift ekran karti olan notebooklar islem gerektiren uygulamalarda harici ekrankartina yoneliyormus. windows driverini kurcalarken bunu ogrendim.

böyle bir notebook'a amd ve intel ekran kartlarını nasıl kurabilirim. eğer yapabilirsem onlarıda linux'a geçiricem. (zorla :D)

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2014 - 19:54:51 »
Alıntı yapılan: "karasu"
ben yigenlerime lenova g510 notebook aldim. linux kurulumunda amd ekran kartini goremedigim icin win7 kurdum. Ama olay farkliymis artik cift ekran karti olan notebooklar islem gerektiren uygulamalarda harici ekrankartina yoneliyormus. windows driverini kurcalarken bunu ogrendim.

böyle bir notebook'a amd ve intel ekran kartlarını nasıl kurabilirim. eğer yapabilirsem onlarıda linux'a geçiricem. (zorla :D)

Kurulum tabiki mümkün.

Benim laptopta da 2 tane ekran kartı var,birisi 6650G (işlemcinin üzerinde sizdeki intel gibi,yalnız benim iki kartta amd) diğeri ise harici PCI 7670M Ekran kartı.

İnternette birçok kaynak mevcut hocam,ama bulamazsanız yardım ederiz elbet

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #4 : 07 Kasım 2014 - 21:16:29 »
Alıntı yapılan: "iceboy"

Bir türlü konuyu değiştir butonunu bulamadığım yada yetkim olmadığı için konuyu düzenleyemiyorum o yüzden buraya yazdım.

Düzeltilmesi yada silinmesini istedigin satırları alıntı yaparak mesaja yazın. Gerekli düzenlemeyi yaparım. Bu arada katkıların için teşekkür ederim.

Konuyu tam incelemedim ama benzer bir konu evolutionlinux.com forumunda işlenmiş. Belki bir arkadaşın işine yarayabilir. http://www.evolutionlinux.com/forums/viewtopic.php?f=12&t=321#p2092" class="bbc_link" target="_blank">http://http://www.evolutionlinux.com/forums/viewtopic.php?f=12&t=321#p2092

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2014 - 21:39:53 »
Alıntı yapılan: "cumali"
Alıntı yapılan: "iceboy"

Düzeltilmesi yada silinmesini istedigin satırları alıntı yaparak mesaja yazın. Gerekli düzenlemeyi yaparım. Bu arada katkıların için teşekkür ederim.

Konuyu tam incelemedim ama benzer bir konu evolutionlinux.com forumunda işlenmiş. Belki bir arkadaşın işine yarayabilir. http://www.evolutionlinux.com/forums/viewtopic.php?f=12&t=321#p2092" class="bbc_link" target="_blank">http://http://www.evolutionlinux.com/forums/viewtopic.php?f=12&t=321#p2092

Evolution linux forumunda da eklemişler "nomodeset" i.

Kaldırsak mı kalsamı bilemedim şimdi,benim kartta kaldırmayınca "error" veriyor fakat çalışmaya engel olmuyor,ben sırf başlangıçta hata yazısını görmemek için kaldırdım.

Kalsın şimdilik,ileride kesin bilgiye ulaşırsak düzenleriz.

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #6 : 08 Mart 2015 - 22:48:55 »
Aynı yöntemle şu an kurulum yapılamıyor.

error: target not found: xorg-server<1.17.0

Hatası ile karşılaşıyorsunuz.

xorg-server
güncellenmiş versionu 1.17 ve sistemde kutulu.

Ama
yaourt -S catalyst-test
dediğinizde depoda 1.16 versionunu arıyor ve bulamıyor çünki xorg server güncellenmiş 1.17 olmuş.

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #7 : 09 Mart 2015 - 16:45:03 »
Ben kurulumu başardım fakat çok uğraştırdı 2 saat araştırma yapıp 3 farklı xorg-server versionu ve belkide 10 tane key girmem gerekti.

Konuyu editleme yetkim olmadığından anlatım yapamıyorum,yalnız yapmanız gereken varsa orta seviye bir ingilizce ile aldığınız hataları googleye yazıp bir linkten diğerine koşturmak.

Yoksa ise yapacağınız şey pacman.conf dosyanıza en üst satıra
xorg-server 1.15
versionunu barındıran kaynağı eklemek.

Daha sonra key hatası alacaksınız,bu key hatasını https://wiki.archlinux.org/index.php/User:Vi0L0 bu linkteki 2 kodu yürütüp aşacaksınız.

Catalyst-test
sistemi bozacak olan bir dosyayı kaldırmanızı istiyor ve kaldırırsanız sisteminiz zarar görecek.

Bu yüzden ya
catalyst
kurulumu yapacaksınız yada yeni
xorg 1.17
versionu destekleyen sürücü bekleyeceksiniz.

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #8 : 16 Eylül 2015 - 12:34:10 »
Kardeşim kusura bakma ama o kadar karışık yazmışsın ki "nomodeset" komutunu sadece rehberini okurken 3 kez yazıp sildim. Biraz düzenleme şart. Bunu seni eleştirmek için söylemiyorum ama böyle çok zaman kaybettiriyor, zaten kafa karıştıran bir konu daha fazla kafa karıştırıyor. Öyle olunca da konu faydalı olmaktan çıkıyor.

Çevrimdışı decent

• Administrator
    • ARCHER KIM
  • Dağıtım: Arch Linux <:> Ubuntu
  • Sürüm: *
  • Ekran Kartı: Nvidia / ATI
« Yanıtla #9 : 16 Eylül 2015 - 22:12:37 »
Merhaba [profile]eronis[/profile],

ATI konusu Arch Linux tarafında aralıklarla sıkıntı oluşturabiliyor.

Dolayısıyla wiki kaynağını takip ederek hatta LTS çekirdek ile ve xorg güncellemesi almaksızın yola devam etmek gerekiyor.

Çevrimdışı eronis

« Yanıtla #10 : 17 Eylül 2015 - 21:25:22 »
Alıntı

Sorunlu olan Amd/Ati değilde , Catalyst diye küçük bir düzeltme yapalım mı. :) Açık kaynak sürücülerin bu boyutta işlem ve sorunu yok gibi sanki.

Open Source Driver = Kararlılık ve Güvenilirlik (Güvenlik değil, Güvenilirlik)

Sahipli sürücü = Performans ve Verimlilik