Gönderen Konu: Arch Linux kurulumu için alternatif Evo/Lution Linux  (Okunma sayısı 4109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
Hepimizin bildigi gibi Arch Linux kurulumu kolay degildir. Bu çerçevede Evo/Lution Linux bir alternatif olabilir. Evo/Lution Linux geliştiricisi Jeff Story CLI yükleyicisini geliştirip kurulumu kolay hale getitirmiş. Şu an için son sürüm  Evo-AIS-0.3 RC4 indirip deneyebilirsiniz.

İndirme sayfası: http://http://sourceforge.net/projects/evolutionlinux/files/

Forum: http://http://www.evolutionlinux.com/forums/index.php

Youtube video: http://https://www.youtube.com/watch?v=EHzbgU9jlCU
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı shadow.

Re: Arch Linux kurulumu için alternatif Evo/Lution Linux
« Yanıtla #1 : 20 Ekim 2014 - 13:00:13 »
CLI ile uğraşmak hiç hoşuma gitmiyor. Onunla uğraşana kadar normal Arch kurarım daha iyi zaman olarakta CLI çok farkettimiyor. Manjaro'yu Arch tabanlı dağıtımlarda tek geçerim. :)
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2014 - 13:05:12 »
Kişisel yorumun için teşekkür ederim @shadow. Ancak burada bir kaç hususa deginmekte fayda görüyorum. Arch Linux kurmak isteyipde kuramayan bir çok kullanıcının olduğunu biliyoruz. Özellikle yeni başlayanlar yada az deneyim sahibi olanlar.

Sıfırdan kurulum yaparken ya çıktı almış olmanız, yada uygulanması gereken bir çok komutu bir kenera not almanız gerekmektedir. Zira hafızada tutulması oldukça zor bir durum. Bu çerçevede CLI aracının katkısı göz ardı edilmemelidir.

Evet, Manjaro Linux'un katkısı tartışılmaz.  Bende severek kullanıyorum. Bilhassa yeni veya son kullanıcı açısından oldukça fayda sağlamaktadır. Ancak paket depolarının farklı olduğunuda unutmamak gerekir. Örnegin şu an Gnome 3.14 Arch depolarında yerini almış durumda. Manjaroda ise henüz unstable depolarına girmiş durumdadır.

Özetle Linux kullanıcılarının gelişmekte/geliştirilmekte olan Linux dağıtımlarına destek vermesi gerekmektedir.

Çevrimdışı shadow.

« Yanıtla #3 : 22 Ekim 2014 - 11:54:21 »
Cumali güzel düşüncen var ama yeni dağıtımlara pek sıcak bakmıyorum ya da dağınıklık hoşuma gitmiyor. Ortada var olan bir şey var onu daha iyi duruma getirmek varken;kullanımını veya desteğini bırakıp iyi bir dağıtımında durumunu kötü hale getirmek istemiyorum. Mesela Arch Gnome 3.14 kullanıyorum ancak bazen eklentilerden dolayı hata veriyor tekrardan giriş yapmak zorunda kalıyorum. Acemi veya yeni başlayanlar benzer sorunlarla başedemeyekse Manjaro'nun yaptığı gibi biraz daha olgunlaşıp oturmasını beklemek bence en mantıklısı. Yani iş kolay şekilde kurmakla bitmiyor. Bu kolaylık ve rahatlığı sürdürebilmesi gerekli.
\"Celladına aşık olmuşsa bir millet,

İster ezan ister çan dinlet.

İtiraz etmiyorsa sürü gibi millet,

Müstehaktır ona her türlü zillet.\"

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #4 : 22 Ekim 2014 - 12:50:36 »
Kişisel olarak Evo/Lution Linux'u yeni bir Linux dağıtımı olarak görmüyorum. Sadce Arch Linux'tan farkı CLI kurulum aracı. Kurulum bittikten sonra %100 Arch karşınızda buluyorsunuz. Öyleki sistemde Evo/Lution kelimesini dahi bulamıyorsun. Bir başka deyişle depolar tamamen Arch depoları. Kurulum aracında diledigin masaüstü kurulumunu tercih edebiliyorsun. İnternetten en güncel paketler alınıyor. Öyleki çekirdekten tutunda sürücülere kadar seçme şansınız bulunuyor. Bence antreman için güzel bir ortam.

Çevrimdışı Eastanvent

« Yanıtla #5 : 12 Mart 2015 - 22:55:27 »
Benim mesajı bu tarafa almışsınız bari soruya cevap alabilseydim :)

ok! Cevap yazılmış ben fark etmemişim. :D

Çevrimdışı Eastanvent

« Yanıtla #6 : 12 Mart 2015 - 23:01:54 »
Benim anladığım kadarı ile Ubuntu 9.04 işletim sistemine / dağıtıma sahipseniz güncellik konusunda geride kaldınız demektir. Fakat anladığım kadarı ile arch linux ilk sürümü ile şu anki arasında güncelleştirme dışında hiçbir fark yok. yani 2003 yılında arch linux' u yüklediyseniz halen güncelleştirme alıyorsunuz ve sisteminizin performansı gayet iyi.

Sürüm değişti, 9 ay destek veriyoruz gibi şeylerle uğraşmıyorsunuz.

Diye biliyorum. Yanlış mı ?  :s

Çevrimdışı iceboy

« Yanıtla #7 : 12 Mart 2015 - 23:14:17 »
Alıntı yapılan: "Eastanvent"
Benim anladığım kadarı ile Ubuntu 9.04 işletim sistemine / dağıtıma sahipseniz güncellik konusunda geride kaldınız demektir. Fakat anladığım kadarı ile arch linux ilk sürümü ile şu anki arasında güncelleştirme dışında hiçbir fark yok. yani 2003 yılında arch linux' u yüklediyseniz halen güncelleştirme alıyorsunuz ve sisteminizin performansı gayet iyi.

Sürüm değişti, 9 ay destek veriyoruz gibi şeylerle uğraşmıyorsunuz.

Diye biliyorum. Yanlış mı ?  :s

Doğru biliyorsunuz.

Tam olarak şöyle ubuntu 6 ayda bir yeni version çıkarır,değişiklikler yapar birşeyleri ekler veya çıkarır temelde sunulan şey aynıdır ama her zaman eski versionlarda sorun çıkar.Geride kalırlar bir şekilde ve aldığınız destek azalır.

Archtaki her paket güncellenir,kendini sürekli güncelleyen bir makina gibi düşünün.

Ubuntu 2014 model bir makina olunca 2015 teki ubuntu geliştirilmiş version olacaktır.

Fakat arch bir makina değil,her parçası değiştirilebilen başlı başına bir sistemdir.Eğer yeni birşey varsa,sadece parça değiştirmeniz gerekir,tüm makinayı değil.Ayrıca uyumluluk olayı da olmadığından,bu parça bu makinaya olacak mı diye de düşünmezsiniz,çünki arch gelecekte icad edilecek tüm parçalara şimdiden uyumlu bir sistemdir.

Çevrimdışı Eastanvent

« Yanıtla #8 : 12 Mart 2015 - 23:28:03 »
Tamam konu linux çekirdeği ile alakalı. Ben bi an zannettim ki sistemin tamamı ile alakalı. Diğer dağıtımlar gibi.

Çevrimdışı yasinkahriman

« Yanıtla #9 : 17 Mart 2015 - 09:23:53 »
Bende Arch Linux kurulumunda ekran kartını tanıttığım bölümde hep kötü sonla karşılaşıyordum. Evo cli ile çok rahat kurdum.

Anladığım kadarı ile bir eksisi yok, hatta son bölümde yaptığın ayarların bir listesini bile sunuyor harika olmuş bence de...

Çevrimdışı plazma

• Newbie
  • *
« Yanıtla #10 : 03 Nisan 2015 - 00:53:26 »
Evo/Lution kurulum gayet rahat ve güzel olmuş ama uefi kısmında bende hata çıktı dizüstünde denediğimde, ikili sistemler için boot/efi kısmına biraz elle ayar gerekiyor genede.