Gönderen Konu: chromium tab isimleri  (Okunma sayısı 2327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı caliban

chromium tab isimleri
« : 18 Nisan 2014 - 22:25:30 »
arkadaşlar, bugün yeni kurulum yaptım sadece openbox kurdum.

chromium tab isimleri gerçekten çok kötü gözüküyor. berbat bir font kullanıyor. bunu değiştirmenin bir yolu var mı?

http://i.imgur.com/19S2i3R.png" alt="" class="bbc_img" />

bir de sistemi genel anlamda fontları güzelleştirmenin bir yolu var mı?

sistemi kurduğumda bu fontları hemen kurarım;

ttf-ubuntu-font-family ttf-liberation ttf-dejavu ttf-droid

ama bu sefer gözüme hiç hoş gelmediler neden olabilir acaba?
« Son Düzenleme: 01 Ocak 1970 - 02:00:00 Gönderen: Guest »

Çevrimdışı caliban

Re: chromium tab isimleri
« Yanıtla #1 : 23 Nisan 2014 - 19:52:54 »
xfce yükleyince bir nebze olsun düzeldi. sırf bu işe bakabilmek için sanal makineye diğer dağıtımları kurdum. onlarda sorun yok. kurulumda bir yerde bir eksik var ama çözemedim :D

Çevrimdışı ekber

« Yanıtla #2 : 24 Nisan 2014 - 19:18:21 »
ben aur'dan ms-fonts da yükledim ve sorun Firefox ve luakit'de cözülmüstü. Kullandigim masaüstü xfce. Ayarlardan rgb diye bir bölüm var orada da ayar yapabiliyorsun yazi daha dolgun duruyor aksam eve geldigimde bir bakarim tam olarak ayar nerede yapiliyor
Alamanyadan Selamlar :)

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #3 : 24 Nisan 2014 - 20:15:49 »
xfce ayar yöneticisinde görünüm sekmesinden yapılıyor. alt piksel düzeni RGB yaptım. dediğiniz fontları yükledim.  biraz daha düzeldi. teşekkür ederim.

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #4 : 29 Nisan 2014 - 13:57:18 »
Verdigim bağlantıdaki paketlerin kurulu olup olmadığını kontrol edin. Eksik olanları kurun. Gözlemlerinizi aktarın.

Kod: [Seç]
pacman -S ttf-dejavu ttf-liberation ttf-bitstream-vera lxde xorg xorg-video-drivers xorg-input-drivers gamin
gnome-icon-theme tango-icon-theme gtk-engines pm-utils udisks

http://wiki.lxde.org/en/Arch_Linux#Minimal_Arch_.2B_LXDE_Installation" class="bbc_link" target="_blank">http://http://wiki.lxde.org/en/Arch_Linux#Minimal_Arch_.2B_LXDE_Installation

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #5 : 30 Nisan 2014 - 00:22:14 »
sırf bu font sorunu yüzünden debian testing kurdum. şuan debian çalışıyor. sitemde arch yok. bir sürü yol dedim ama hiç birinde istediğim font şekilini bulamadım. debian'ın defult font ayarları tam göz zevkime hitap ediyor. fontlar çok güzel. o yüzden debian ile devam edeceğim ama pek fazla uzun sürmez sanırım :D tekrar arch kurduğumda bu bilgileri deneyeceğim ve sonuçu yazacağım. lütfen başlığı takipte kalın. yani gönlüm hep archta aslında ama debiana da baya emek verdim bir süre kullanayım. teşekkürler. mesela bu yörüngeleri sanal makineye kurup denesem sonuç fark eder mi?

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2014 - 01:17:07 »
@cumali önerdiğiniz yol işe yaramadı.

ama sonunda çözdüm.

http://blog.abhijeetr.com/2011/08/perfe ... -arch.html

Çevrimdışı cumali

• Administrator
« Yanıtla #7 : 02 Mayıs 2014 - 09:27:52 »
@caliban, chromium kullanmadığım için bir şey diyemiyorum. Ancak Firefox'da uzun zamandır aynı konuda muzdarip olduğumdan önceki mesajda bahsettigim paketlerden yükleyince sorunumun düzeldigine şahid oldum ve size öneride bulundum. Bunu bilgisayarımda farklı disklerde kurulu olan hem 32-bit, hemde 64-bit mimariye sahip Arch üzerinde deneyerek tesbit ettim. Örnegin; sizin verdiginiz bağlantıdaki font paketleri ( fontconfig-ubuntu, freetype2-ubuntu, libxft-ubuntu ) bende kurulu degil ve sorunda yaşamıyorum.

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #8 : 02 Mayıs 2014 - 12:32:09 »
@cumali

tekrar teşekkür ederim ilginiz için. maalesef bende sorun çözülmedi. sanıyorum chromium kaynaklı bir sorun.

chromium için font ayarları çileli bir hal aldı. firefox'ta bende de sorun yok ama firefox'un performansı çok vasat. chromium kadar hızlı değil.

eskiden bir kaç ttf paket yüklerdim. bütün fontlar güzelleşirdi ama şimdi artık öyle olmuyor. illa ayar yapmak gerekiyor.  bir püf noktası vardır illa aramalarıma devam ediyorum :)

Çevrimdışı caliban

« Yanıtla #9 : 09 Mayıs 2014 - 19:33:13 »
@mhmtkrktr

yardımın ve verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. gnome kurarsam işime yarayacak.

yeni arch kurulumu yaptım ve chromium yüklemedim. firefoxla devam ediyorum. 29 baya hoşuma gitti ve font sorunum yok.

ben zaten xfce kullanıyorum. xfce kullandığı sistem yazı tipleri chromium'da bir düzelme yapmıyordu. sistemin fontları çok güzel olmasına rağmen chromium'da kötü gözüküyordu. artık font sorunum yok. arch'ta her şeyin bir çözümü mutlaka vardır. sadece biraz araştırmaya bakıyor. ne zaman başka bir dağıtım kursam arch linux'ün büyüklüğünün, sistemin hızının, farklılığının, sağlamlığının farkına varıyorum.  her şey tıkıtında.

biraz iddalı olabilir ama eğer arch linux kullanmıyorsanız henüz linuxü tanımış ve tadına varmış sayılmazsınız. :D ki ben hiç bir dağıtımdan bu kadar keyif almıyorum. pacman bir şaheser.  konudan saptık ama içimden geldi :D