Arch Linux Türkiye Forum

Genel => Arch Linux Türkiye Genel Konular => Genel Duyuru ve Haberler => Konuyu başlatan: cumali - 03 Mayıs 2018 - 22:45:59

Başlık: Archkur 2018.05 sürümü yayımlandı
Gönderen: cumali - 03 Mayıs 2018 - 22:45:59
   Bir önceki sürümü Nisan ayında yayımladığımız Archkur 2018.05 sürümü kullanıma sunuldu. Saf Archlinux kurulumunu hedefleyen Archkur, Linux-4.16.6-1 çekirdegi üzerine inşa edildi. Bu sürümünde bazı degişiklige gidilerek farklı uygulamalar eklendi. Netsurf tarayıcı yerine firefox eklendi. Bunun yanında live kullanımda ihtiyaç olabilecek thunar dosya yöneticisi ile metin editörü leafpad ve viewnior eklendi. Bilindigi gibi Archkur ile çeşitli masaüstü ortamlarından birini kurabilir,daha sonra özelleştirebilirsiniz.

Archtr.org ekibi olarak bugünlerde yeni sunucuya taşınma telaşındaydık. Bu çalışmamıza ek olarak kendi yansı adresimizide oluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu mutluluğumuzu üyelerimiz ve diger kullanıcılar ile paylaşmak istedik. Buna ek süprizlerimizde yolda olduğunu belirtelim. Archkur'u indirip denemek isteyenler aşağıdaki yeni sunucu bağlantısından faydalanabilirler.

archkur-2018.05.03-x86_64.iso

https://www.archtr.org/archkur/iso/ (https://www.archtr.org/archkur/iso/)

https://sourceforge.net/projects/archiso/files/Archkur/ (https://sourceforge.net/projects/archiso/files/Archkur/)

(https://www.archtr.org/resimler/archkur/archkur.png)

(https://www.archtr.org/resimler/archkur/archkur1.PNG)

(https://www.archtr.org/resimler/archkur/Archkur2.PNG)

(https://www.archtr.org/resimler/archkur/archkur3.png)
Başlık: Ynt: Archkur 2018.05 sürümü yayımlandı
Gönderen: Elephant Man - 04 Mayıs 2018 - 02:34:10
Sizin sayenizde Arch öğrenme imkanı buluyorum, çok teşekkür ederim. Yalnız müsade ederseniz bir şey soracağım, bu sürüm Nisan ayındaki sürümden farklı mı? Yani eskisini silip bunu USB'ye kurmama gerek var mı?
Başlık: Ynt: Archkur 2018.05 sürümü yayımlandı
Gönderen: cumali - 04 Mayıs 2018 - 08:49:42
Öncelikle nazik düşüncen için teşekkür ederim. Bir parça katkımız olduysa bundan mutluluk duyarım. Sorunuza gelince Archkurun nisan sürümünden çok fazla bir farkı yok. Yapılan degişikligi ilk mesajda belirtmiştim. Bu sürümde eklenen paketlere ihtiyaç duyuyorsanız indirip kullanabilirsiniz. Aksi halde yeniden indirmenize gerek yoktur.
Başlık: Ynt: Archkur 2018.05 sürümü yayımlandı
Gönderen: cumali - 05 Mayıs 2018 - 08:30:15
Kurulum için kablosuz bağlantılarda sorun  yaşayanlar  uçbirimi/terminali açtıktan sonra root olun ve aşağıdaki adımları uygulayın.

Kod: [Seç]
#systemctl disable netctl
Kod: [Seç]
#systemctl enable NetworkManager.service
Kod: [Seç]
#systemctl start NetworkManager.service
Kod: [Seç]
#wifi-menu
Terminali kapatmayın.

Kısa bir süre (5-10 saniye ) bekledikten sonra sol panelin altında ağ simgesi üzerinde fare işaretçisi ile sol tıklayın. Burada bağlanılabilecek ağ listesi görünür. Hangi ağa bağlanacaksanız fare işaretçisi ile üzerine gelip tıklayın. Sizden parola isteyecektir. Parolanızı girip bağlanın ve ardından

Kod: [Seç]
#pacman -Syy
komutunu uygulayın. Senkronize olduktan sonra yükleyiciyi açıp kurulum yapın.