Arch Linux Türkiye Forum

ARCH LINUX YARDIM VE DESTEK => Uygulamalar, Masaüstü Yöneticileri => Konuyu başlatan: vkkdbh - 02 Kasım 2016 - 22:44:41

Başlık: Gnome Ortamında Harf Sorunu
Gönderen: vkkdbh - 02 Kasım 2016 - 22:44:41
Merhaba,

 

Sistemim normal bir şekilde çalışıyordu.
Kod: [Seç]
pacman -Syyu


 ile sistemi güncelledikten sonra klavyede "ı, i" tuşları çalışmıyor kde veya cinnamon ortamına geçince harfler çalışıyor.

Local ayarlarımda sorun yok. Nasıl çözebilirim ?Teşekkürler.
Başlık: Re: Gnome Ortamında Harf Sorunu
Gönderen: erkanoz07 - 13 Kasım 2016 - 20:38:24
Merhaba,  sorun wayland dan kaynaklı. kullanıcı çıkışı yap ve gdm yani login ekranindan gnome xorg üzerinden i seç  ve giriş yap.  Sorunun çözülecektir.  Eğer nvidia ekran kartı kullanıyorsan giriş yapmakta sorun yaşayabilirsin. Gmd sürekli geri atar yani gnome desktop açılmaz. Bu durumda nvidia sürücülerini sil, sistemi yeniden başlat. Aur dan gdm ile ilgili ayar yapabileceğin bir program mevcut.  Gdm setting yada setup adında.  Onu yükle,  bu proğeam üzerinden waylan seçeneğini pasifleştir.  Nvidia driverları kur ve reboot yap.  Sorun düzelecektir.  Kolay gelsin.
Başlık: Re: Gnome Ortamında Harf Sorunu
Gönderen: erkanoz07 - 13 Kasım 2016 - 20:48:49
Merhaba bu sorun wayland güncellemesinden kaynaklanmaktadır. Yeni güncellemeyle Gdm üzerinden wayland girişi aktif oldu. Wayland ı kapatırsanız düzelecektir. Öncelikle ekran kartınız nvidia değilse yapmanız gereken kullanıcı oturumunuzu kapatın Gdm üzerinden kullanıcı girişi yapmadan önce gnome xorg üzerinden seçeneğini seçin sorun düzelecektir.  Ekran kartınız nvidia ise gdm ekranına sürekli geri atacaktır çünkü wayland aktif olduğu sürece nvidia kullanamazsınız, wayland da nvidia desteği şimdilik yok. Önce nvidia driverlar kurulu ise kaldırın.  Sistemi reboot edin.  Gdm den Xorg üzerinden gnome e giriş yapın,  aur da gdm setting adında bir paket mevcut. Bu paketi kurun. Bu program üzerinden wayland ı pqsif yapın.  Nvidia driverları kurun ve reboot edin. Sorun çözülecektir.
Başlık: Re: Gnome Ortamında Harf Sorunu
Gönderen: vkkdbh - 09 Ocak 2017 - 21:52:20
Geri dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim.