Arch Linux Türkiye Forum

ARCH LINUX YARDIM VE DESTEK => Uygulamalar, Masaüstü Yöneticileri => Konuyu başlatan: Aequitas - 03 Kasım 2012 - 10:08:02

Başlık: Archlinux için Unity
Gönderen: Aequitas - 03 Kasım 2012 - 10:08:02
Meraklıları için Unity masaüstü ortamını biri Arch için düzenlemiş. Ayrıntıları hakkında bilgim yok, sadece bbs'de dolanırken gördüm, belki ilgilenen biri vardır diyerek buraya ekleyeyim dedim. Şimdiden kolay gelsin.

http://https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=125423
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: cumali - 03 Kasım 2012 - 10:15:40
Teşekkür ederim @Aequitas. Kullanacağım için degilde Arch üzerinde Ubuntu'daki gibi olup olmayacağını merak ediyorum.
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: Aequitas - 03 Kasım 2012 - 10:49:33
Rica ederim @cumali. Kullanan epey olmalı, zira 60 sayfa civarında yorum vardı bbs'deki başlıkta. 10 parçaya böldüğüm şu anki sabit diskimde artık ciddi anlamda yer sıkıntısı çektiğim için openbox'un yanına kurabileceğimi sanmıyorum. SSD'lerin fiyatları da oldukça makul düzeylere inmiş. Yakında bir SSD alıp yaya yaya Arch kullanmak istiyorum doğrusu. :)
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: hsngrms - 03 Kasım 2012 - 11:46:26
En güzeli tek sistem, 2 tanesi bile fazla bence. :) Bu arada Phoronix.com'daki testlerin sonucuna göre KDE bile Unity'den daha hafif bir masaüstüymüş Unity + Compiz OpenGL performansını inanılmaz düşürüyor.
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: zlayer - 03 Kasım 2012 - 19:56:02
Ne yalan söyleyeyim 1 haftadır sanal makinede Manjaro'ya kurmaya çalışıyorum ama olmuyor.Hatta deneme amaçlı az önce Ubuntu 12.10 kurdum, nvidia ekran kartımı kurunca o bile açılmadı  :).Unity açık kaynak sürücülerle daha iyi anlaşıyor galiba.Bu arada Arch netinstall ile kurmaya çalıştım indirmeler çok yavaştı ve yoğun yağış yüzünden kesilen elektrikler sürekli yoluma taş koydu ve şimdilik vazgeçmek zorunda kaldım.Eğer deneyip başarılı olanlar varsa yorumlarını alalım :).
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: cumali - 03 Kasım 2012 - 20:05:41
Alıntı yapılan: "zlayer"
Ne yalan söyleyeyim 1 haftadır sanal makinede Manjaro'ya kurmaya çalışıyorum ama olmuyor......Eğer deneyip başarılı olanlar varsa yorumlarını alalım :).

@zlayer, kurulumda olmayan ne? Eger sorun ekran kartı sürücüleri vs. ise zaten Manjaro MHVD aracı sürücüleri otomatik tesbit edip kurulumu yapmaktadır. Ayrıca Manjaro-tr.org forumda son çıkan sürümlerinde Türkçe kurulum aracına sahiptir. Kurulum esnasında sürücülerin kurulduğunu bilgilendirme penceresinde görmeniz mümkün. http://http://manjaro-tr.org/forum/viewtopic.php?f=7&t=60#p249  Sorunlarınızla ilgili uygun bölümde yada Manjaro-tr.org forumunda konu açarsanız elimizden geldikçe yardımcı olmaya çalışırız.
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: zlayer - 03 Kasım 2012 - 20:29:37
@Aequitas arkadaşımız gibi ben de Arch için Unity'i gördüm ve gözüme sanki daha güzel göründü, sanki daha karizmaydı :), neyse fazla karıştırmadan neler olduğunu anlatayım.Unity depolarını ekledim ve netinstall ile kurdum ,masaüstünü gördüm ama sadece duvar kağıdı ve fare imleci vardı.Ben kuruluma başlarken hep kapalı kaynak sürücülerle başlat seçeneğini seçtim ve bugün Ubuntu'da kapalı kaynak sürücüyü kurup yeniden başlattığımda jeton düştü  :), Manjaro'da karşılaştığım durumun aynısı oldu ve sadece duvar kağıdı bir de fare imleci vardı.Yani sorun ekran kartı kaynaklı gibi görünüyor benim açımdan, ama belki açık kaynak sürücülerle başlat seçeneği çözüm olabilirdi, denemeden bir şey diyemem.
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: cumali - 03 Kasım 2012 - 20:48:20
Açık kaynak sürücüler dururken neden kapalı kaynak sürücü kullanıyorsunuz?
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: zlayer - 03 Kasım 2012 - 20:52:53
Abi açıkçası daha önce hiç açık kaynak sürücü kullanmadım.Sanki başıma iş açacakmış ya da performans sorunları yaratacakmış gibi kaygılar yaratıyor bende.Genel olarak da çoğunluk kapalı sürücüleri tercih ediyor sanırsam.Ayrıca daha önce hiç sorun da yaşamadım.
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: cumali - 03 Kasım 2012 - 20:56:26
Birde açık kaynak sürücüleri dene. Birşey kaybdecegini sanmıyorum. Tabi tercih sizin.
Başlık: Re: Archlinux için Unity
Gönderen: zlayer - 03 Kasım 2012 - 21:00:55
Bir de açık kaynak sürücülerle denerim daha da olmazsa yapacak bir şey yok.