Arch Linux Türkiye Forum

DİĞER KONULAR => Diğer Arch => Konuyu başlatan: cumali - 17 Mart 2012 - 17:29:31

Başlık: Bridge Linux 2012.2 incelemesi (Detaylı kurulum)
Gönderen: cumali - 17 Mart 2012 - 17:29:31
(http://http://s13.postimage.org/f2t1ln8lv/bridge.jpg) (http://http)Bridge Linux 2012.2 kde masaüstü kurulumuArch tabanlı linux dağıtımı olan Bridge Linux 2012.2 kurulumu için öncelikle burdaki (http://http) bağlantıdan tercih ettiginiz (KDE,GNOME,XFCE,LXDE) iso kalıbını indirip kurulum için hazır hale getirin.Kurulumu dvd yada usb flash diskinizle yapabilirsiniz.CD/DVD yi disket sürücünüze taktıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

(http://http://i.imgur.com/lxFmW.png) (http://http)Boot Bridge Linux seçenegini enterleyip masaüstünün açılmasını bekleyin.(http://http://i.imgur.com/LwPe1.jpg) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/jpnQl.jpg) (http://http)Masaüstündeki İnstall Bridge Linux simgesine çift tıklayıp açın.(http://http://i.imgur.com/uwIid.png) (http://http)Açılan pencerede continue tıklayıp bir sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/yZj81.png) (http://http)Ok deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/JrJVO.png) (http://http)Tarih ve zaman ayarları için 1.seçenegi tıklayın.(http://http://i.imgur.com/hk6Rf.png) (http://http)Uluslararası zaman dilimi için UTC işaretlenmelidir. Localtime seçenegi ile ayarlama yapmanızda mümkün.Ben UTC ile devam ediyorum.(http://http://i.imgur.com/bUIJ4.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/OqeTe.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/Pb9lw.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/OjrRy.png) (http://http)Bölge, Tarih ve saat ayarlarından sonra OK deyip bir sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/V86OP.png) (http://http)2.nolu seçenek disk bölümlendirme kısmıdır.Kurulumun en önemli aşamasıdır. Burda dikkatli olunması gerekmektedir.Yapılacak yanlışlık diskinizde bulunan bilgileri silebilir. OK deyip bir sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/E32bx.png) (http://http)Assisted Preparation seçenegi diskin tamamını silmenizi ve kurulumu yapmanızı sağlar. Eger diskinizin bir bölümünü kullanmak isterseniz 2. nolu seçenek tercihiniz olmalıdır. Ben elle bölümlendirme tercihini kullanacağım.(http://http://i.imgur.com/Mk4Kz.png) (http://http)Anlatım sanal bilgisayarda olduğundan burda tek disk sda olarak görünmektedir. Eger bilgisayarınızda birden çok harddisk bağlıysa  sda,sdb,sdc şeklinde görünecektir. O zaman kurulumu yapacağınız yada tercih ettiginiz diski seçmelisiniz.(http://http://i.imgur.com/Nl75n.png) (http://http)/dev/sda bölümünü tercih ettikten sonra OK deyip  bir sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/uQp36.png) (http://http)OK deyip bir sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/ZDV8h.png) (http://http)Arch linux'da olduğu gibi disk bölümlendirme işlemi cfdisk aracı ile yapılmaktadır. Alışık olmayanlar için bu biraz zor görünsede biraz uğraştıktan sonra ne kadar basit olduğu anlaşılır.Pri/Log Free Space,  bulunan diski ve boyutunu göstermektedir. Klavyedeki yukarı-aşağı, sağ-sol yön tuşlarını kullanarak New (yeni) seçip enter tuşuna basın.Birde şunu hatırlatmakta fayda var. Kullanmak istemediginiz yada silmek istediginiz disk alanı varsa yine o bölümü klavyeniz ile seçili hale getirip pencerenin alt kısmında yer alan delete menüleri ile silebilir, yeni bölüm oluşturarak kurulum yapabilirsiniz.(http://http://i.imgur.com/McNaM.png) (http://http)Pencerenin alt kısmında primary (Birincil) ve Logical( Mantıksal)  bölümlendirme seçenekleri sunulmuştur. Primary ile en fazla 4 bölüm oluşturabilirsiniz . Logical'de ise dildiginiz kadar bölüm oluşturma imkanı verir.Ben burda primary seçtim. Seçiminizi yaptıktan sonra enter deyip bir sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/gVF0i.png) (http://http)Pencerenin alt kısmında Size yazan yere kaç Mb yer ayıracaksanız bu degeri yazın.Örnegin ben önce takas( swap) alanı için 1000 Mb. ayırdım.Siz 1500-2000 Mb ayırabilir bu degeri yazabilirsiniz. Ok (Enter) deyip sonraki adıma geçin.

(http://http://i.imgur.com/pekgC.png) (http://http)Beginning (Başlangıç) seçili iken  Ok deyip sonraki adıma geçin.

(http://http://i.imgur.com/KMfyS.png) (http://http)Şimdide ayırdığınız bölüm için type ve ardından ok deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/vheb5.png) (http://http)Açılan pencerede swap alanı için 82 rakamı girmemiz öngörülmüştür.Bizde Press a key to continue kısmına 82 yazıp OK dedikten sonra diger adıma geçiyoruz.(http://http://i.imgur.com/h4CvJ.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/i3n1e.png) (http://http)Write ( yazma) seçip OK deyin.Ardından yes yazarak tekrar OK deyin.(http://http://i.imgur.com/dMVae.png) (http://http)Swap işleminden sonra sistemin çalışması için gerekli olan bölümü oluşturmalıyız.Resimde görüldügü gibi New ve Pri/Log  Free Space seçili iken OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/lyvJu.png) (http://http)Resimde görüldügü gibi boş disk alanım 7586 Mb.Tamamını seçtim.Diskinizin durumuna göre siz 20-30 GB yada daha fazla miktarda alan ayırabilirsiniz.Dilediginiz Mb cinsinden boyutunu yazarak sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/thtZQ.png) (http://http)Ayırdığınız bölüm seçili iken pencerenin alt kısmında yer alan Type bölümüne gelip OK deyin.(http://http://i.imgur.com/NQONP.png) (http://http)Açılan pencerenin alt kısmında yer alan Enter file system type hizasına  83 yazın. OK deyin.(http://http://i.imgur.com/zWmNv.png) (http://http)sda2 üzerinde iken alt kısımdan klavyenizle  Bootable seçip OK deyin.Ardından write seçili iken OK  yes yazıp tekrar OK deyin.Quit ile çıkın.(http://http://i.imgur.com/igrvg.png) (http://http)Klavyenizin yön tuşları ile Done kısmına gelip OK deyin.(http://http://i.imgur.com/rRDPh.png) (http://http)OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/3RqUJ.png) (http://http)OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/Y6wnU.png) (http://http)Klavyenizin yön tuşları ile  /dev/sda1 seçili iken  OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/RnGo6.png) (http://http)Yes seçili iken OK deyin.(http://http://i.imgur.com/cmhXP.png) (http://http)Klavyenizin yön tuşları ile  /dev/sda2 seçili iken OK deyin.(http://http://i.imgur.com/J4VsH.png) (http://http)Bu kısımda sistemin çalışacağı alan olan /dev/sda2 bölümüne ext4  ile format atılması gerekmektedir. ext4 seçili durumda iken OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/30UmZ.png) (http://http)Yes seçili iken OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/TDE54.png) (http://http)DONE seçili iken OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/1Lg4M.png) (http://http)Yes seçili durumda iken OK deyin.(http://http://i.imgur.com/KsMip.png) (http://http)OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/NcRSc.png) (http://http)3.nolu seçenek olan Main menu seçili iken   OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/1uIIK.png) (http://http)Sıra sistem yükleme adımına geldi. Burada Install system seçili iken  OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/mFjAk.png) (http://http)OK deyip sistem kurulumunu başlatın.(http://http://i.imgur.com/aywja.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/3B1zz.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/ubsX3.png) (http://http)Kurulum aşamasında pencerenin alt kısmında  done copying : D ibaresini  ( kopyalama tamamlandı) gördügünüzde Enter deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/MNusQ.png) (http://http)Tekrar Enter deyip kopyalama işleminin bitmesini bekleyin.(http://http://i.imgur.com/eubLG.png) (http://http)Resimde görüldügü gibi işlem bittiginde Enter deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/lbmEf.png) (http://http)Bu pencerede  " installation succeeded " ( Kurulum başarılı)  mesajını gördügünüzde  Continue seçili iken Enter deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/Vns4G.png) (http://http)4.bölüm configure system de root şifre, kullanıcı adı, dil ve sistemi isteklerinize göre özelleştirmenizi sağlayan yapılandırma dosyaları bulunmaktadır. configure system seçili durumda iken OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/jDBFi.png) (http://http)Bu bölümde root şifrenizi belirtmeniz gerekmektedir. Seçili durumda iken OK deyin. Pencerenin alt kısmında şu şekilde görünür:(http://http://i.imgur.com/EqRY0.png) (http://http)Enter new UNIX password:  Bu kısıma şifrenizi girin.Yazdığınızda görünmeyecektir.OK deyin.Rtype new UNIX password: Şifrenizi tekrar yazıp OK deyin.(http://http://i.imgur.com/ac7Iw.png) (http://http)Bu aşamada kullanıcı adı belirtilmesi gerekmektedir. Seçili durumda iken OK deyip açılan pencerede kullanıcı adını yazıp tekrar OK deyin. Burda kullanıcı adı yazdıktan sonra bu kullanıcı için şifre istenecektir. Şifre girip enter deyin. Onay için yeniden şifrenizi yazıp enter deyin. Bir sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/Jomzl.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/KfDhv.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/UWG1y.png) (http://http)Bu aşamada yaptığınız düzenlemeler sistem tarafından yazılacak  daha sonra ana menü görünecektir.(http://http://i.imgur.com/T5OzR.png) (http://http)Cofing-system, sistemin beyni sayılabilecek bir çok ayarların yapılabildigi bölümdür. Yeri geldikçe nelerin yapılması gerektigini anlatacağız. Cofing-system seçili halde iken OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/02rIZ.png) (http://http)/etc/rc.conf bölümü sistem yapılandırma bölümünün bir parçası durumundadır. Seçili iken OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/m8kjn.png) (http://http)Açılan /etc/rc.conf  dosya sayfanızı klavyenizden yukarı-aşağı,sağ-sol tuşlarını kullanarak düzenleme yapmanız gerekmektedir. Degiştirmeniz gerekenler şunlardır:LOCALİZATİON bölümü:KEYMAP: =" us"  burada "us" yazan kısmı "trq" şeklinde degiştirin.LOCALE=  bu kısım boş görünmektedir. Burası LOCALE="tr_TR.UTF-8" şeklinde olmalıdır.NETWORKING bölümüHOSTNAME= Buraya istediginiz bir ismi koyabilir, yada öntanımlı halde geldigi şekilde bırakabilirsiniz.Önemli: Aşağıdaki resimde KEYMAP ve LOCALE sehven yanlış yazılmıştır. Yukarıda yazıldığı şekilde olmalıdır.interface= Buraya eth0 yazılmalıdır. interface=eth0  şeklinde olmalıdır.Aşağıdaki resim düzenlenmiş halidir. Bu işlemden sonra F3 tuşu ile kaydedip F2 tuşu ile çıkın.(http://http://i.imgur.com/jacvt.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/isUb4.png) (http://http)2,3,4 kısımlarda ayar gerektirmediginden 5.bölümde bulunan  /etc/resov.conf seçili iken Ok deyip açın. Burası DNS ayarlarının yapıldığı bölümdür.Dilediginiz google,Tübitak,opendns numaralarını girebilirsiniz.(http://http://i.imgur.com/R6Qu8.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/ZBpUi.png) (http://http)Yukarıdaki resimdeki gibi dns numaralarını girdiyseniz F3 tuşu ile kaydedip F2 tuşu ile çıkın.(http://http://i.imgur.com/nyNpd.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/rRa9U.png) (http://http)/etc/hosts dosyasını açıp istediginiz ismi girebilir yada bu şekilde bırakabilirsiniz. Degişiklik yaptıysanız F3 tuşu ile kaydedip F2 tuşu ile çıkınız. Degişiklik yapmadıysanız Ctrl+X ile çıkınız.(http://http://i.imgur.com/VKWOL.png) (http://http)Xorg keyboard loyout seçili iken OK deyip ilgili dosyayı açın. Burada klavyeyi Türkçe olarak kullanabilmek için ayar yapılması gerekmektedir.(http://http://i.imgur.com/7d66o.png) (http://http)Yukarıda resimde görüldügü gibi option " XkbLayout"  "us, ru, ca , fr " kısmı option " XkbLayout"  " tr "  şeklinde degiştiriyoruz.(http://http://i.imgur.com/CH7hF.png) (http://http)Degişikligi yapıp F3 ile kaydedin,F2 ile çıkınız.(http://http://i.imgur.com/IzAYB.png) (http://http)/etc/locale.gen seçili iken OK deyin. Bu blümde sistemi Türkçe olarak kullanmak için  dil ayarlarının yapılamsı gerekmektedir. Ön tanımlı oarak İngilizce gelemektedir.(http://http://i.imgur.com/gQ7NO.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/m78IK.png) (http://http)Açılan sayfadan klavyedeki yön tuşları yardımıyla  TR olan kısma gelip  tr_TR.UTF-8 vetr_TR ISO 8859-9 satır başındaki # (Diyez) yi yön tuşları ile kaldırmanız yeterlidir. F3 ile kaydedip F2 ile çıkın. Resimde düzenlenmiş hali görülmektedir.(http://http://i.imgur.com/HUeRD.png) (http://http)/etc/pacman.d/mirrorlist seçili iken OK deyin.(http://http://i.imgur.com/HSKpA.png) (http://http) Bu bölümde kullanacağınız yansıları isteginize uygun olarak seçebilirsiniz. Bridge linux'da öntanımlı olarak tüm yansıları kullanacak şekilde ayarlıdır. Kullanmak istemediginiz yansı satır başlarına # diyez koymanız gerekmektedir. Bununla uğraşmak istemezseniz daha sonra ilgili dosyayı root olarak açıp düzenleyebilirsiniz. İşlem yapmadıysanız Ctrl+X ile çıkın. Degiliklik yaptıysanız F3 ile kaydedip F2 ile çıkın.(http://http://i.imgur.com/uzlAc.png) (http://http)/etc/X11/xorg.conf.d/10-evdev.conf dosyasında yapılacak bir işlem olmadığından bu bölümü atlayın.(http://http://i.imgur.com/4XiK4.png) (http://http)Back seçili iken OK deyip ana menüye dönün.(http://http://i.imgur.com/IXXP8.png) (http://http)Back main menu seçili iken OK deyin.(http://http://i.imgur.com/CmVq1.png) (http://http)

Yaptığınız ayarlamalar sistem tarafından işlenecek ve  yazım işlemi bittikten sonra ana menüye döndürüleceksiniz.(http://http://i.imgur.com/GjZph.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/GXbyf.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/mvpod.png) (http://http)Main menü 5. sırada bulunan Install bootloader seçili iken OK deyin.(http://http://i.imgur.com/g1ujw.png) (http://http)Burada bootloader yüklensinmi? sormaktadır. GRUB seçili iken OK deyiniz.(http://http://i.imgur.com/TcGHW.png) (http://http)Açılan pencerede OK deyin. Burada menü.list dosyası için düzenleme yapmak isteyebilirsiniz.(http://http://i.imgur.com/NKRLT.png) (http://http)menü.list dosyasında bir degişiklik yapmadıysanız Ctrl+X ile çıkınız.(http://http://i.imgur.com/tjdza.png) (http://http)Bu bölümde Grubun nereye yazılması gerektigini sormaktadır.Bende tek disk olduğundan /dev/sda görünmektedir. Sizde birden çok disk varsa /dev/sda,/dev/sdb, /dev/sdc şeklinde görülebilir. Farklı bir diski seçmediyseniz  /dev/sda seçili iken OK deyin.(http://http://i.imgur.com/n2QIM.png) (http://http)Grubun yüklendigine dair mesaj penceresi görünecektir. OK deyip sonraki adıma geçin.(http://http://i.imgur.com/EFoeH.png) (http://http)Anlatımlarda eksik bir uygulama  yada hata yapmadıysanız Bridge linux yükleme işlemi tamamlanmıştır. Quit ile çıkış yapınız. Bilgisayarınızı yeniden başlatınız. Kurulumda kullanmış olduğunuz DVD/ Yada Flash diski çıkarmayı unutmayınız.(http://http://i.imgur.com/wVJRc.png) (http://http)

(http://http://i.imgur.com/AGBql.jpg) (http://http)Bridge linux KDE sistem boşta iken(http://http://i.imgur.com/o5aVJ.png) (http://http)Benden bu kadar. Sistem açıldıktan sonra istediginiz özelleştirmeleri yapmak size kalmış. Güle güle kullanın. Bridge linux 'u kullanmanın tadına varın.

Önemli not: Bu anlatım Bridge linux KDE masaüstü iso kalıbı kullanılarak  hazırlanmıştır. Sistemde Chromium web tarayıcısı öntanımlı olarak gelmektedir. Sistem açıldığında internet bağlantınızda sorun yoksa güncellemeleri alabilirsiniz.Ancak web tarayıcısı ufak bir sorundan dolayı çalışmamaktadır. Burdaki (http://http) bağlantıda ne şekilde sorunun çözülecegi anlatılmıştır.Bridge linux Gnome masaüstü kurulumunda tarayıcı konusunda bir sorun bulunmamaktadır.
Başlık: RE: Bridge Linux 2012.2 incelemesi (Detaylı kurulum)
Gönderen: Okyanus - 19 Mart 2012 - 19:41:30
Ben kontrol ediyorum mesajları :) Web tarayıcısı çözümü için link kırık.
Başlık: RE: Bridge Linux 2012.2 incelemesi (Detaylı kurulum)
Gönderen: cumali - 19 Mart 2012 - 19:51:07
Sanırım site alt yapı çalışmaları ve düzenlemeler sırasında linkler bozulmuş.Yeniden düzenledim.