Arch Linux Türkiye Forum

Genel => Arch Linux Türkiye Genel Konular => Konuyu başlatan: mozhan - 08 Temmuz 2015 - 16:01:25

Başlık: Aur or git
Gönderen: mozhan - 08 Temmuz 2015 - 16:01:25
Arckadaşlar merhabalar aurdan daha doğrusu pamac ile bi uygulamayı aradığımda genelde şu ikileme düşüyorum

uygulamanın adı asd olsun

asd

asd-git

şeklinde ikisi de bulunuyor ve ikisinde de kurulduktan sonra gözle görülür bi fark bulamadımSormak istediğim bu ikisi arasında fark nedir ? siz hangisini neden tercih ediyorsunuz ?
Başlık: Re: Aur or git
Gönderen: The Archer - 08 Temmuz 2015 - 22:09:32
git sürümü geliştirme sürümüdür yeni özellikler veya hatalar içerebilir dikkatli olmak lazım yüklerken
Başlık: Re: Aur or git
Gönderen: mozhan - 09 Temmuz 2015 - 01:05:09
aurdakini tavsiye ediyorsunuz yani ? Peki şöyle sorayım aur paketleri gitten ne sıklıkla güncellenip aura aktarılıyor bilginiz var mı ?
Başlık: Re: Aur or git
Gönderen: cokomoko - 09 Temmuz 2015 - 03:03:00
Alıntı yapılan: "mozhan"
aurdakini tavsiye ediyorsunuz yani ? Peki şöyle sorayım aur paketleri gitten ne sıklıkla güncellenip aura aktarılıyor bilginiz var mı ?


Aur'dakini tavsiye etmiyor aksine yenilikler içerdiğinden hata olma ihtimali yüksek diyor, git yani github üzerindeki her proje geliştiricinin ilgisine göre değişen sıklıklarla güncellenebilir, mesela öyle proje var ki 5-6 yıl güncellenmemiş öyle proje de var ki saat başı güncelleniyor.İşte bu saat başı güncellenen projelerden birini git'ten çekiyorsanız, sorun yaşayabilirsiniz.

Aur üzerindeki git paketleri pek fazla güncellenme ihtiyacı duymaz, yama ihtiyacı vs. hariç çünkü paketi zaten git'ten o anki son değişikliklerle çekiyor ve derliyor, ha olur da derlemede hata verdi, geliştirici ona göre gelen bildirimlerle projeye yeni eklemeler yapar veya aur paketçisi pkgbuild'i değiştirir, yama yani patch varsa onu düzeltir vs...Bunları nereden biliyorum derseniz, aur paketçilerine ve github geliştiricilerine bazı sorunlu paketlerle ilgili birkaç geri bildirim yaptım da ondan biliyorum.Siz de aur veya github paketçilerine yazın, çoğu geri dönüş yapıyor, sorunla ilgileniyor.
Başlık: Re: Aur or git
Gönderen: mozhan - 09 Temmuz 2015 - 03:50:59
Anladım çok teşekürler konu kitlenebilir