Arch Linux Türkiye Forum

ARCH LINUX YARDIM VE DESTEK => Uygulamalar, Masaüstü Yöneticileri => Konuyu başlatan: cokomoko - 28 Haziran 2015 - 03:26:05

Başlık: [Çözüldü] İlginç Bir Font Sorunu
Gönderen: cokomoko - 28 Haziran 2015 - 03:26:05
Ne zamandır font değiştirmemiştim baktım millet çok övüyor, Infinality fontunu yükledim ancak bana microsoftu  andırdığından beğenmedim, gözüm normal fontlara alışmıştı.Ben de eski fontları kurdum her şey güzel ancak facebook ve benzeri sayfalarda çok çirkin bir görüntü oluyor, oysa önceden böyle olmazdı.Sorun nerede anlamadım.

Buyurun örnek:

(http://http://i.imgur.com/OqfjbVG.png)

(http://http://i.imgur.com/yrlWBai.png)Bunun yerine yeniden infinality yükleyince sorun olmuyor ama eski font paketine dönünce illa böyle oluyor.
Başlık: Re: İlginç Bir Font Sorunu
Gönderen: cokomoko - 28 Haziran 2015 - 17:49:54
sistemle gelen eski font paketleri fontconfig freetype2 ve cairo, şu an onlar kurulu
Başlık: Re: İlginç Bir Font Sorunu
Gönderen: cokomoko - 28 Haziran 2015 - 18:39:47
infinality isimli bir ayar dosyası yok ama diğer dosyalar olabilir zaten ben de onlara bakıyorum ama şu an bir şey bulamadım, gerçi ayarlarıyla beraber kaldırmıştım ama yine de öyle olabilir.En iyisi deneme tahtam olan eski hdd'deki Arch'ta infinality kurup sonra eski paketlere dönme.İnfinality'den kaynaklandığından emin olmam lazım.
Başlık: Re: İlginç Bir Font Sorunu
Gönderen: cokomoko - 29 Haziran 2015 - 00:38:56
Galiba sorunu buldum, lxappearance'den aktif ve pasif ekrandaki yazıtipini değiştir dediğimde değişmiyor.Ancak diğer sağ tık ve üst menüdeki yazı tipini değiştirebiliyorum en azından bunu öğrendim.Ama hala sorunu çözemedim.
Başlık: Re: İlginç Bir Font Sorunu
Gönderen: cokomoko - 29 Haziran 2015 - 19:05:24
Bugün resmi arch forumunda benimkine benzer sorunlara bakarken helvetica diye bir font bahsi geçti, bende facebooka girip bozuk yazılardan birine tıklayıp öğeyi denetle dedim bir de ne göreyim fontun adı helvetica, hemen .fonts dizinine baktım  zamana göre görünümü seçip en son eklediklerime baktım ve orda da helvetica fontunu gördüm, hemen helvetica fontunu başka bir dizine taşıdım ve sonra
Kod: [Seç]
fc-cache -fr

komutunu verdim sorun çözüldü. Ama benim anlamdığım infinality'de halvetica sorunu olmazken neden öntanımlı font paketlerinde bu sorunu yaşıyoruz? İsterseniz siz de  fontconfig, freetype2 ve cairo paketlerini kullanıyorsanız helvetica fontunu sisteminize ekleyin bakın, web'te facebook gibi sitelerde sorun yaşatıyor.Örnek düzelmiş görünüm:

(http://http://i.imgur.com/rKevCl9.png)
Başlık: Re: [Çözüldü] İlginç Bir Font Sorunu
Gönderen: ata - 29 Haziran 2015 - 20:55:23
geçmiş olsun bu fontlar benim de canımı çok yaktıydı ;)
Başlık: Re: [Çözüldü] İlginç Bir Font Sorunu
Gönderen: cokomoko - 29 Haziran 2015 - 21:00:31
Bende ilk kez oluyor ama helvetica'dan uzak durmak lazım onu anladım.