Arch Linux Türkiye Forum

ARCH LINUX YARDIM VE DESTEK => Ağ, Güvenlik ve Sunucular => Konuyu başlatan: cokomoko - 23 Mayıs 2015 - 17:28:42

Başlık: [Nasıl] Borç yüzünden kapanmış internetinizle Arch Linux'u güncelleme
Gönderen: cokomoko - 23 Mayıs 2015 - 17:28:42
Bu konuyu imkansızlıktan dolayı ubuntu tr'de açmıştım ama asıl yeri burasıydı, umarım birilerinin işine yarar.

Bildiğiniz gibi ttnet kullananlar interneti borç yüzünden kapansa bile https....ile başlayan sitelere girebiliyor.Ben ise birkaç aydır komşumun internetinden wifi ile yararlanıyordum ta ki üniversiteye gidip diplomamı alıp gelene kadar bir de baktım ki ttnet borç yüzünden interneti kapamış, neyse yine de hala internette işlerimizi halledebiliyoruz.

Düşündüm acaba Arch Linux'u https yoluyla nasıl güncelleyebilirim diye ve https yansısı var mı diye google'dım ve işte sonuç https://www.archlinux.org/mirrorlist/ buradan https seçin ve aratın https ile başlayan yansıları bulacaksınız https://www.archlinux.org/mirrorlist/?country=all&protocol=https

Şimdi bu yansıların olduğu listeyi kopyalayıp /etc/pacman.d/mirrorlist dosyasına yapıştırın, tabi önceden mirrorlist dosyasının yedeğini alın ne olur ne olmaz.

Komutu verin:

Kod: [Seç]
Kod: [Seç]
sudo pacman -Syu

İşte bu kadar tabi çok yavaş güncellenecektir ama minimal bir Arch'ı olanlara ilaç gibi gelecektir, bu arada Aur'dan kurduğunuz her paketi maalesef bu yolla güncelleyemiyorsunuz çünkü çoğu paket http üzerinden kaynak dosyayı çekiyor veya https yoluyla o kaynak dosyayı bulamıyorsunuz, buna rağmen github üzerindeki paketleri derlemekte sorun olmuyor, en azından ben şu an Aur işine bir çözüm getiremedim.

İşte Linux'u bilhassa Arch'ı bu yüzden seviyorum varlıkta da yoklukta da benimle ve bir şekilde işimi görüyor. :)) :)) :))

Sağlıcakla kalın bol Arch'lı Linux'lu günler.