Arch Linux Türkiye Forum

Genel => Arch Linux Türkiye Genel Konular => Kurallar => Konuyu başlatan: decent - 02 Ekim 2012 - 00:34:39

Başlık: ArchTR.org Forum Kuralları
Gönderen: decent - 02 Ekim 2012 - 00:34:39
ArchTR.org Forum Kuralları

ArchTR.org'a üye kullanıcılar, önkoşul olarak, bu sözleşmenin tüm maddelerini okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca ArchTR.org'a üye kullanıcı olmayan tüm üçüncü şahışlar ArchTR.org'daki materyalden istifade ederken bu sözleşmeyi, önşart olarak, okumuş ve kabul etmiş sayılırlar. Sözleşme ArchTR.org'daki her türlü materyalin kamu yararına kullanılacak şekilde ve materyali oluşturan birinci şahsın, materyali geliştiren üçüncü şahışların emeğini korumak amacıyla düzenlenmiştir.Bu sözleşmenin amaçlarından birisi de, ArchTR.org'da karşılıklı saygıyı tesis ederek, birey özgürlüklerini kamu özgürlüklerini işgal etmeyecek şekilde düzenlemektir. Ayrıca bu sözleşme ile ArchTR.org kuralları tahsis edilir.

1) ArchTR.org'da siyasi, dini içerikli yazı yazmak, propaganda yapmak; etik kurallara aykırı ve kişileri alenen yahut dolaylı olarak suçlayıcı, küçük düşürücü ifadelerde içerik bulundurmak yasaktır. Ayrıca; halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kamunun güvenliği için tehlikeli tarzda kin ve düşmanlığa alenen yahut dolaylı olarak tahrik edici yazılar ve halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen veya dolaylı şekilde aşağılayan yazılar yazılamaz.
2) Materyaller[1], şu şartlar altında kullanılabilir. ArchTR.org ve materyal sahibi bu konuda ücret talep edemez, telif hakkı korunumu isteyemez. Bu durumlar haricinde materyal kullanımlarında ArchTR.org manevi yıpratmadan ötürü tazminat hakkına sahiptir. Tazminat bedeli manevi tazminatın durumuna göre değişip, tazminat bedeli konusunda ArchTR.org her türlü hakkı saklı tutar.
3) Materyali yazan birinci şahış ismen (açık isim belirtilmemişse üye ismi kullanılır) belirtilip, "ArchTR.org'dan alınmıştır." açıklamasıyla beraber materyalin yayınlanış tarihini sırasıyla gün/ay/yıl olarak belirtilerek materyalin internet bağlantısı bir link olarak materyalin başında vermelidir.
4) Materyal hakkında hiçbir garanti verilmediği; hiçbir koşulda ArchTR.org'un materyali kullananların kullandıkları materyalden ötürü yaşanabilecek olumsuzluklar neticesinde sorumlu tutulamayacağı, önkoşul olarak, okunmuş ve kabul edilmiştir.
5)  Forum katılımcıları yeni bir konu başlığı açmadan önce o konunun Forum'da mevcut olup olmadığını kontrol etmeliler. Bunun için Forum'un arama özelliği kullanılabilir. Aynı isimli veya aynı tartışmaları içeren konular açılamaz.
6) Yöneticiler her yazılan mesaji yönetemeyebilirler. Yöneticilerden önce uygunsuz bir mesajla karşılaştığınızda lütfen o bölümden sorumlu yöneticilere bildiriniz.
7) Mesaj oluştururken yazılarınızı kesinlikle tamamen büyük harf kullanarak yazmayınız, mesajlarınızda Türkçe´mizde olmayan karakterleri kullanmayınız. Kullanılan mesajlar yönetim tarafından düzenlenir.
8 ) Konu başlıklarını konunun içeriğini ifade eden şekilde seçilmesi gerekmektedir. "yardım, lütfen, acil" ve kişiye özel başlıklar uyarı yapılmaksızın kapanabilir yada silinebilir.
9) Forum'da yazılacak konular ilgili bölümlere yazılmalıdır.
10) Üye olurken ahlaksız isim seçmek, başkasının kullanıcı adı ile foruma katılmak, sırf üye olmak için abuk subuk kullanıcı adları seçmek, imzalara siyasi amaçlı yazılar yazmak, reklam yapmak yasaktır.
11) Forum içinde profilde ya da mesajlarda din, politika, örgüt veya bir partinin simgesi olan resimler kesinlikle kullanılamaz! Ayrıca bu alanlar amacına uygun olarak kullanılmalıdır. Eğer bu kural çiğneniyorsa, üyenin kullandığı resim silinip, elinden resim koyma hakkı alınacaktır! Ayrıca bu üyeye "Üyelere Yapılan Uyarılar" kısmında uyarı yapılacaktır.
12) Forum'a yüzseksen gün (altı ay) süre ile giriş yapmayanların üyeliklerinin silinme durumları yönetimce gerekli görüldüğünde yapılır.
13) Foruma ve forum yöneticilerine kurallar dışı e-posta veya mesaj bırakmak kesinlikle yasaktır.
14) Yöneticiler, yazılan yazının konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse ve (veya) konunun uygun olmadığına karar verirlerse yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazılarında silinmesi, veya cevaplandırılması yönetici yetkisindedir. Ayrıca uyarı ile kapatılan konuların devamı niteliğinde veya aynı içerikte konu açılamaz! Herhangi bir yardım ya da bir amaç olmadan gereksiz yere eski konular aktif edilemez!
15) Forum yönetimi, aynı kişinin birden fazla rumuz veya isimle, farklı kişilermiş gibi aynı konuda görüş belirttiğini tespit etmesi durumunda, kişinin tüm mesajlarını siler ve foruma girişini yasaklar. Yine buna bağlı olarak aynı kişinin birden fazla e-posta adresi ile başvurarak farklı isimler ile yazdığının tespit edilmesi durumunda forum ile ilişkisi kesilir. Kullanıcılar kendi kullanıcı adı ve şifrelerini korumakla sorumludurlar, başkası kullanır ve kural dışı yazı olursa BAN edilirler.
16) Bu forum gönüllü ve amatör katılım anlayışıyla profesyonel kişiler tarafından fikir alış-verişinde bulunulması için kurulmuştur. Amaç dışı kullanılmaması gerekmektedir.
17 Forum'un işleyiş ve kuralları konusunda katılımcıları sürekli bilgilendirmek forumun veya moderatörlerin görevi değildir. Katılımcılar bu kuralları okuyup uymak zorundadır.
18) Forum kurallarına uymayan katılımcıların foruma yazı yazması engellenecektir. Bu işlem ihtar verilmeden de yapılabilir.
19) Forum'un resmi dili Türkçe'dir, uluslararası dil olan İngilizce de kullanılabilir. Diğer dillerin kullanımı yönetici iznine bağlıdır. Kabul edilen alfabe latin alfabesidir.
20) Kullanıcılar forum içerisinde bir bölüme yazı yazarlarken herhangi bir markayı veya firmayı olduğundan daha üstün gösteremeyecegi gibi aynı şekilde aşağılayamazlar!
21) Firmalarla bağlantılı olan bayii konumundaki üyelerde bu kapsamda reklam veya ilgili olduğu firmayı yüceltecek şeylerde yazamayacakları gibi ,ilgisinin olmadıgı başka firmalar veya markalar ile ilgili aşağılayıcı şekilde yazı yazamazlar.
22) Kişisel tartışma şekline dönüşen konular derhal kapatılır! Kapatılan konularla ilgili pm (özel mesaj) veya e-posta atılmamasını rica ederiz. Ayrıca özel mesajlar forum içerisinde üyeler tarafından yayınlanamaz.
23) Başka forumlara üye veya kullanıcı toplamak için yazılan reklam mahiyetinde yazılar (özel mesaj dahil) yasaktır. Bu şekilde davranan üyelerin üyelikleri durdurulacaktır!
24) Üyelerin verdiği adreslerde bulunan dosyalar veya resimler üyelik gerektirecek şekilde ise ve kullanıcılar üye olmadan bu bilgileri alamıyorsa ilgili linkler kural dışı değerlendirilir ve kaldırılabilir! Üyelerin forum dışarısından link ile verdikleri dosyalardaki içerikten dolayı site sorumlu tutulamaz, bu gibi linkler ve dosyalar eğer sorunlu ya da zararlı ise bildirim üzerine kaldırılır.
25) Forum üzerindeki e-posta veya pm sitemini kullanarak asla ticari çıkar amaçlı mesaj gönderilemez. Yönetim ticari olarak kullanım veya kural dışı kullanıma yönelik şikayet aldığı veya gerekli gördüğü durumlarda pm'leri okuma ve gerekiyorsa yayınlama hakkına sahiptir.
26) Üyelerin forum içine yazdığı bilgiler ya da link verdiği dosyalar kullanıcıyı zor durumda bırakacak ya da cihazlar için tehlike arz edecek bilgi veya dosyalar ise, üye mutlak surette uyarı yazısı yazmak zorundadır.
27) Jenerik isimler (firma adı, marka vs.) kullanıcı adı olarak seçildiğinde ilgili firma çalışanı olmalıdır. Ya da firmanın bilgisinin olması gereklidir. İlgili firmadan ya da ilgili kişiden itiraz gelirse kullanıcı adınızı değiştirmeniz forum yönetimi tarafından istenebilir.
28) Forum içerisinde illegal oyun, film, mp3, warez, crack vermek, bu tür içeriklerin bulunduğu sitelere link vermek ve konu olarak açmak kesinlikle yasaktır! (pm dahil)
29) Herhangi bir alanda kişileri, kurumları, kuruluşları veya devlet'i küçük düşürecek resim, yazı, alıntı vb. şeyler kesinlikle yasaktır. Bu gibi durumlarda uyarı yapmadan üyeyi forumdan silme hakkımız saklıdır.
30) İmza alanlarına her türlü forum linki ve forum bağlantılı portal linki, ticari site linki, reklam amaçlı mesaj yazılamaz! Ayrıca resim olarak boyu 500, eni 125 pixel ve 100 kb'den büyük 1 adetten fazla resim kullanmak ve 10 satırdan fazla (satır boşlukları dahil) yazı bulundurmak yasaktır. Buna uymayan imzalar uyarı yapılmadan kaldırılır.
31) Foruma üye olan tüm kullanıcılar bu metni okuyup onaylamış sayılır. Sözleşmede yer alan maddelere uymayan kullanıcılar ilgili maddeler bildirilerek 2 defa ikaz edildikten sonra Forumdan uzaklaştırılır.